کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی استفاده از گاز دی اکسید کربن [CO2] برای اهداف درمانی است. دی اکسید کربن گازی است که نوشیدنی های گازدار را “fizz” می دهد. نباید با گاز کربن مونوکسید اشتباه کرد ، که یک محصول فرعی از احتراق روغن است که می تواند کشنده باشد.

 

چگونه کربوکسی تراپی کشف شد؟

کربوکسی تراپی در دهه 1930 در رویال اسپاس فرانسه کشف شد ، هنگامی که حمام کردن در استخر آبهای غنی از دی اکسید کربن نشان داد که سرعت زخم را تسریع می کند.

 

به طور کلی کربوکسی تراپی چگونه کار می کند؟

کربوکسی تراپی از یک اصل فیزیولوژیکی موسوم به اکسیژن بارگیری خارج می شود. دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن ما همیشه وجود دارد و برای فرآیندهای حیاتی حیوانات و گیاهان ضروری است. با هر نفس ، اکسیژن را استنشاق می کنیم و دی اکسید کربن را بیرون می کشیم. گیاهان دی اکسید کربن را که ما بیرون می دهیم را جذب می کنند و اکسیژن را به اتمسفر باز می گردانند. تمام سلولها یی که بدن انسان را تشکیل می دهند – سلولهای قلب ، سلولهای مغزی ، سلولهای پوستی … با وجود اینکه کارهای بسیار متفاوتی برای انجام دارند ، اکسیژن موجود در خون را می گیرند و آن را می سوزانند تا انرژی به دست آورندوکار خود را انجام دهند ، سپس دی اکسید کربن را به عنوان یک محصول زباله کنار بگذارید. آیا تا به حال متوجه شده اید که اگر خون رسانی به دست شما قطع شود ، باعث کبود شدن آن می شود آنچه در واقع مشاهده می شود ، تجمع خون فاقد اکسیژن می باشد. ما با هرتنفس اکسیژن رابه ریه های خود وارد می کنیم. این اکسیژن توسط گلبول های قرمز در رگ های خونی ریه ها جمع می شود. هر گلبول قرمز دقیقاً چهار مولکول اکسیژن را در خود جای داده است. گلبولهای قرمز خون حاوی اکسیژن از ریه ها از طریق رگ های خونی ریز که به قلب منتهی می شوند منتقل می شوند. هنگامی که گلبول های قرمز خون با مناطقی روبرو می شوند که سطح زیادی از دی اکسید کربن دارند ، خونرسانی را بیشتر میکنند ، اکسیژن به بافت های نیازمند رها می شود و دی اکسید کربن توسط سیاهرگها جمع می شود. گلبول های قرمز دی اکسید کربن دوباره به ریه ها منتقل می شود ، برای خلاص شدن از دی اکسید کربن ، بازدم می کنیم ، اکسیژن بیشتری استنشاق می کنیم و دوباره کل فرآیند آغاز می شود. بنابراین اعتقاد بر این است که جهت سیاهی زیر چشم ها ، سلولیت و جای زخم ، که تا حدودی به دلیل جریان خون ضعیف به منطقه ایجاد شده است. با تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن بدن را مجبور به افزایش فشار اکسیژن به منطقه می کندو با اجبار گلبول های قرمز می توان مقدار اضافی CO2 را که تزریق کردیم ، برداشت کرد.

 

برخی از کاربردهای بالینی برای کربوکسی تراپی چیست؟

از کربوکسی تراپی برای درمان گودی و سیاهی زیر چشم ، علائم کششی پوست ناشی از چاقی یا بارداری ، کاهش سلولیت و بازسازی چربی  (به نحوغیر جراحی) در صورت و بدن استفاده می شود.

 

چه مناطقی از بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان کرد؟

از کربوکسی تراپی برای درمان پلک ها ، صورت ، گردن ، بازوها ، معده ، باسن و پاها استفاده می شود.

 

چه مزایای دیگری در مورد کربوکسی تراپی وجود دارد؟

علاوه بر افزایش جریان خون اکسیژن یافته به ناحیه تزریق شده ، کربوکسی تراپی همچنین باعث افزایش تشکیل کلاژن در پوست می شود و ظاهری جوانتر به آن ببخشد.

 

چگونه کربوکسی تراپی برای سیاهی زیر چشم کار می کند؟

یکی از دلایل عمده تیرگی زیر چشم ، محتقن شدن عروق است. شبکه مویرگی پلکهای تحتانی به دلایل مختلفی می تواند محتقن شود. به طور معمول ، اشک از پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود ، اما در صورت وجود برخی انسداد به دلیل احتقان مزمن بینی ناشی از حساسیت های فصلی ، شکستگی بینی قبلی یا یک سپتوم انحراف یافته ، تخلیه به خوبی کار نمی کند و خون به سمت عقب جریان پیدا میکند. پلک های زیرین کدر می شوند و باعث ایجاد رنگ و لکه های آبی باتلاقی می شوند که به طور اتفاقی به عنوان ” حلقه های آلرژیک” شناخته می شوند. فقدان اکسیژن رسانی مناسب به پوست پلک تحتانی ، باعث می شود تارنگ آبی متمایل به قرمز از بین پوست نازک پلک ها نشان داده شود. کربوکسی تراپی برای بهبود شبکه مویرگی پلکهای تحتانی و همچنین افزایش لایه کلاژن پوستی در پوست کار می کند. با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده ، جریان خون افزایش یافته و شبکه های مویرگی بهبود یافته برای گردش خون بیشتر ایجاد می شود.  و رنگ آبی با رنگ صورتی صورتی جایگزین می شوند. پس از اتمام یک سری درمان ، پوست ظاهر درخشان تری دارد که تقریباً شش ماه به طول می انجامد.

 

کربوکسی تراپی برای علائم استریا (خطوط پوستی ناشی از بارداری)چگونه کار می کند؟

استریا هنگامی که پوست کشیده می شود به جهت  پارگی کلاژن پوستی ایجاد می شود ، رخ می دهد. کربوکسی تراپی باعث تشکیل کلاژن جدید می شود و متعاقباً پوست را ضخیم می کند تا با بازسازی ماتریس کلاژن ، ظاهر استریا ها را بهبود بخشد.

 

کربوکسی تراپی برای کاهش سلولیت و کاهش چربی چگونه کار می کند؟

با تزریق از طریق یک روش خاص ، گاز دی اکسید کربن مستقیماً برای سلولهای چربی سمی است. سلولهای چربی به معنای واقعی کلمه ترکیده و توسط بدن از بین می روند.

 

اگر از کربوکسی تراپی برای ذوب شدن چربی استفاده می شود ، آیا زیر چشم من گود می شود؟

خیر. تکنیک مورد استفاده در درمان گودی زیر چشم  تیره در زیر پلک ها با تکنیک مورد استفاده در درمان چربی متفاوت است .

 

چگونه درمان کربوکسی تراپی انجام می شود؟

چندینمدل دستگاه جهت کربوکسی تراپی استفاده می شود ، اما اجزای اصلی آنها یکسان هستند. مخزن گاز دی اکسید کربن وجود دارد که توسط لوله پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان متصل می شود. تنظیم کننده جریان سرعت مطابق سرعت انتخاب شده توسط پزشک سرعت گاز را کند می کند. گاز از تنظیم کننده جریان به درون لوله های استریلی خارج می شود که دارای فیلتر متصل به در خروجی است تا قبل از اینکه گاز از طریق یک سوزن ریز و متصل به طرف مقابل فیلتر خارج شود ، ناخالصی های اثری را از بین ببرد. اکنون گاز خالص آماده تزریق زیر پوست از طریق سوزن کوچک است

. کربوکسی تراپی چه عوارضی دارد؟

کربوکسی تراپی ضرری ندارد. فقط کمی عجیب است به دلیل تفاوت در تکنیک های مورد استفاده در درمان پلک ها ، استریا ، زخم ها و رسوبات چربی ، بسته به آنچه در واقع درمان می شود ، کمی متفاوت است. من برای تمام بیماران خود از کرم بی حس کننده استفاده می کنم تا هرگونه ناراحتی ناشی از سنجاق سوزن را کاهش دهد. هنگام درمان پلک ها ، به بیمارانم می گویم که پلک های پایینی احساس پفی شدن خواهد داشت ، مثل اینکه تمام شب گریه می کردند ، اما پس از جذب گاز در طی پنج تا ده دقیقه دیگر این حالت فروکش می کند.

درمان استریا ها و زخم ها نسبتاً بدون درد است زیرا این پوست توانایی احساس درد را ندارد. ممکن است مقداری فشار از گاز احساس شود که علائم کشش فاصله دارد و ممکن است کمی احساس خارش کنند اما دوباره پس از جذب گاز توسط بدن ، حدوداً پنج دقیقه فروکش می کند. اسکارها به طور کلی احساس درد نمی کنند زیرا هیچ انتهای عصبی در بافت اسکار وجود ندارد. درمان سلولیت و چربی در بازوها ، شکم و پاها احساس بی نظیری از خود به همراه دارد. این امر به این دلیل است که مقدار بیشتری از گاز مستقیماً به ذخایر چربی متخلف تزریق می شود و اجازه گسترش می یابد. در حالیکه گاز در حال گسترش است ، ممکن است در ناحیه تحت درمان برخی از فشارها احساس کنید که هنگام فشار دادن بازو توسط دکمه فشار خون ، احساس مشابهی دارد. با بهبود گردش خون در منطقه ، تا 24 ساعت پس از درمان ، مناطق گرم و سوزش احساس می شوند.

 

به چند جلسه درمان نیاز دارم؟

این بستگی به شدت مشکل در حال درمان دارد. معمولاً ، شش تا دوازده  جلسه درمان که در فاصله یک هفته ای از هم قرار دارند ، نتیجه عالی می گیرند.

 

آیا عوارض جانبی مرتبط با کربوکسی تراپی وجود دارد؟

تنها اثر جانبی احتمالی واقعی کربوکسی تراپی احتمال بروز کبودی در محل تزریق است. معمولاً پلک ها بدون ایجاد هیچگونه علائمی قابل درمان هستند ، و این یک روش واقعاً “بدون عارضه” است. کبودی هنگام درمان بازوها و پاها بسیار معمول است ، بنابراین اگر قصد دارید هفته بعد در طول تعطیلات قصد دارید بیکینی بپوشید ، کربوکسی تراپی ایده خوبی نخواهد بود.

 

آیا خطرات مرتبط با کربوکسی تراپی وجود دارد؟

خطرات شناخته شده ای در رابطه با کربوکسی تراپی وجود ندارد. تزریق دی اکسید کربن سالها با خیال راحت مورد استفاده قرار می گیرد تا جراحی های آندوسکوپی شکم را تسهیل کند. دی اکسید کربن نیز توسط قلب و عروق تهاجمی برای برخی از روشهای تشخیصی و درمانی به طور مستقیم به جریان خون تزریق می شود.

 

یک جلسه درمانی معمولی چه مدت طول می کشد؟

میانگین درمان کربوکسی تراپی تقریباً پانزده تا سی دقیقه طول می کشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.