پاپ اسمیر _ پزشک زنان _ رشت

مقدمه

تست پاپ اسمیر به عنوان ، غربالگری دهانه رحم ،  محسوب می شود . که برای تشخیص فرآیندهای سرطانی در دهانه رحم (یا رحم)  یافته های غیر عادی اغلب با اقدامات تشخیصی حساس تر و در صورت توجیه ، مداخلات با هدف جلوگیری از پیشرفت سرطان دهانه رحم انجام می شود.

آزمایش پاپ اسمیر با باز کردن مجرای واژن با یک اسپکولوم و جمع آوری سلول ها در دهانه خارجی گردن رحم انجام می شود .این آزمایش همچنان یک روش موثر و پرکاربرد برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم است. در حالی که این آزمایش ممکن است عفونت ها و ناهنجاری های درون رحم و آندومتر را نیز تشخیص دهد ، این آزمایش بسته به نظر پزشک و برای افراد دارای رابطه جنسی از 21 سال تا 50 سال توصیه می شود .

چگونگی انجام پاپ اسمیر

انجام آزمایش پاپ اسمیر در مطب پزشک انجام می شود و فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود لباس خود را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین در بیاورید.

روی تخت دراز کشیده و  پاشنه های شما در ساپورت هایی بنام رکاب قرار می گیرند.

پزشک شما ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن شما می کند. اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک بتواند به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک وسیله خراشیده تخت به نام کاردک از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. این معمولاً صدمه ای نمی زند.

پزشک ، نمونه سلول جمع شده از دهانه رحم شما را به ظرفی که دارای مایع مخصوصی است برای حفظ نمونه (تست پاپ بر پایه مایع) منتقل می کند.

 

تست پاپ اسمیر

                 تست پاپ اسمیر

نتایج

انجام تست پاپ اسمیر می تواند پزشک را از وجود سلول های مشکوکی که نیاز به آزمایش بیشتر دارند آگاه کند.

نتایج عادی

اگر در طی آزمایش پاپ اسمیر فقط سلولهای طبیعی گردنی کشف شده باشد ، گفته می شود که نتیجه منفی دارید. تا زمان انجام تست پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگن به هیچ درمان و آزمایش دیگری نیاز نخواهید داشت.

نتایج غیر عادی

اگر در طی آزمایش پاپ اسمیر سلول های غیرطبیعی یا غیرمعمولی کشف شده باشد ، گفته می شود که شما نتیجه مثبتی خواهید داشت. نتیجه مثبت به معنای سرطان دهانه رحم نیست. معنی مثبت بودن نتیجه به نوع سلولهای کشف شده در آزمایش شما بستگی دارد.

اگر تست پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد ، ممکن است پزشک با استفاده از دستگاه بزرگنمایی ویژه (کولپوسکوپ) روشی به نام کولپوسکوپی را برای بررسی بافتهای دهانه رحم ، واژن و ولو انجام دهد.

 

اگر شما هم تمایل به انجام تست پاپ اسمیر دارید ،میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

https://goo.gl/maps/5TgjSrqJoKJsiqWT9

مقالات مرتبط : آزمایشات لازم در بارداری  ، غربالگری های زنان ، شایع ترین علائم بیماری های زنان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.