مراقبت های بعد از سقط جنین

مقدمه

از دست دادن جنین و فرزند طی بارداری واقعه‌ای تلخ است که مادر برای جبرانش صبوری و زمان نیاز دارد. بدون شک در این شرایط خانواده و دوستان می‌خواهند به او آرامش بدهند

سقط جنین می‌تواند چالش فیزیکی و روانی زیادی برای شخص و همسرش ایجاد کند و در طول این مدت، فشار و استرس زیادی را تحمل خواهد کرد. افزون بر حمایت عاطفی، بعد از سقط جنین، مادر نیاز به تغذیه و تقویت جسمش دارد. چون این وضعیت باعث ضعف بدن، سرگیجه و خون ریزی می‌شود بنابراین کیفیت و کمیت غذایی که می‌خورد بر سلامت جسم و روان او تاثیرگذار است.

پس از سقط جنین ، مشاهده علائم زیر برای خانمها طبیعی است:

• خونریزی یا لکه بینی به مدت 3-6 هفته ، اگرچه برخی از زنان به هیچ وجه خونریزی نمی کنند

• عبور لخته های خون از اندازه های کوچک تا متوسط

• گرفتگی هایی که شبیه به قاعدگی است یا کمی سنگین تر است

• سینه های دردناک یا متورم

دوره قاعدگی معمولاً باید طی 4-8 هفته برگردد ، اگرچه جریان خونریزی ممکن است در ابتدا کمی متفاوت باشد.

برخی از خانم ها احساسات زیادی دارند یا دچار تغییرات خلقی می شوند. تغییر در هورمون های بارداری می تواند مسئول این امر باشد ، یا ممکن است ناشی از احساسات آنها در مورد سقط جنین یا بارداری باشد. گاهی اوقات ترکیبی از هر دو عامل خواهد بود.

باردار شدن خیلی زود پس از سقط جنین ، یا به محض بروز تخمک گذاری ، که قبل از قاعدگی اول اتفاق می افتد ، ممکن است. بنابراین ، هنگام جلوگیری از بارداری ، استفاده از کنترل بارداری یا پرهیز از رابطه جنسی مهم است.

چگونه بعد از سقط جنین از خود مراقبت کنیم

در روزهای بلافاصله پس از سقط جنین ، برخی از زنان احساس ناراحتی یا خستگی می کنند. درد ناشی از گرفتگی عضلات شایع است و ممکن است گاهی احساس شدید شود.

زنان باید بعد از ترخیص اطمینان حاصل کنند که استراحت زیادی می کنند تا بدنشان بهبود یابد و خطر عوارض جانبی را کاهش دهد. آنها باید از انجام هر کاری که از نظر عاطفی یا جسمی سنگین است اجتناب کنند.

بعد از سقط جنین ، یک زن مستعد ابتلا به عفونت است زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا دهانه رحم بسته شود. برای کاهش خطر عفونت ، زنان باید از موارد زیر جلوگیری کنند:

• استفاده از تامپون تا پریود بعدی ، استفاده از نوار بهداشتی برای هرگونه خونریزی ایمن تر است

• داشتن یک رابطه جنسی نافذ و قرار دادن هر چیزی در واژن به مدت 1-2 هفته

• استفاده از استخرهای شنا به مدت 1-2 هفته

زنان همچنین ممکن است بخواهند نکات مربوط به مراقبت از خود را پس از سقط جنین امتحان کنند:

• ماساژ معده می تواند به گرفتگی و دفع بافت رحم کمک کند. ماساژ دادن پشت نیز ممکن است به گرفتگی کمک کند.

• قرار دادن گرما به معده یا کمر ممکن است گرفتگی و درد را تسکین دهد.

• مصرف هر دارویی که پزشک تجویز می کند ، از جمله آنتی بیوتیک ها ، مسکن ها

• به مدت یک هفته هر روز دمای خود را کنترل کنید ، زیرا تب می تواند عفونت را نشان دهد.

بعد از سقط جنین ، اولین پریود چه زمانی است ؟

دوره قاعدگی بعدی شما باید چهار تا هفت هفته پس از عمل شروع شود. شما می توانید قبل از آن باردار شوید و هنگام شروع رابطه جنسی باید از کنترل بارداری استفاده کنید. چند چرخه اول شما ممکن است نامنظم باشد.

اگر از یک روش کنترل بارداری هورمونی مانند قرص استفاده می کنید ، باید روش را همان روز روش خود شروع کنید. دوره بعدی شما در هفته چهارم چرخه پیشگیری از بارداری اتفاق می افتد.

توصیه می کنیم در صورتی که قرار است سالانه آزمایش پاپ اسمیر ، معاینه فیزیکی یا زنان را انجام دهید ، نیاز به تجویز مجدد تجویز ضد بارداری دارید و یا مایلید در مورد باروری خود صحبت کنید ، باید برای مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص زنان وقت خود را تعیین کنید.

رابطه جنسی پس از سقط جنین

خانم ها سعی کنند در دو هفته اول پس از سقط جنین از رابطه جنسی خودداری کنند؛ زیرا بدن نیاز به بهبودی دارد. آنها باید صبر کنند تا خونریزی آنها متوقف شود و زمان کافی برای انقباض دهانه رحم و بسته شدن آن باید در نظر گرفته شود.

 

مراقبت بعد از سقط جنین

               مراقبت بعد از سقط جنین

 

سلامت روان بعد از سقط جنین

سقط جنین می تواند منجر به بروز اندوه و برخی عوارض جانبی عاطفی شود، از جمله: شوک و انکار ، گناه و حتی عصبانیت ، افسردگی و پریشانی داشته باشد

در دوران بعد از سقط جنین برخی از زنان به افسردگی مبتلا می شوند که به آن اختلال افسردگی اساسی نیز گفته می شود. افسردگی اساسی باعث احساس ناراحتی شدید و مداوم در فرد می شود و زنان ممکن است برای چند هفته علاقه خود را به همه چیز از دست دهند و علائم زیر را بروز دهند:

• احساس ناخوشایند، ناامید یا غمگینی

• بی حالی، خستگی

• خواب آلودگی یا بی خوابی

• اختلال در غذا مانند بی اشتهایی و یا پرخوری

• پریشانی، اضطراب، بی ارزشی

• عدم تمرکز

سقط جنین نه تنها بر روی بدن تاثیر می گذارد بلکه از نظر عاطفی نیز می تواند اثرات منفی بر روان زنان داشته باشد. اما خانم ها می توانند با عوارض ناشی از سقط جنین مقابله کنند. برخی از راهکارها برای مقابله با مشکلات عاطفی و روانی بعد از سقط جنین، عبارتند از:

• خودتان را سرزنش نکنید.

• از استرس دوری کنید.

• با دیگران صحبت کنید.

• ورزش کنید.

بهبودی بعد از سقط جنین

بهبودی بعد از سقط جنین، حدود چند روز تا چند ماه طول می کشد با این حال، خونریزی واژن ممکن است تا یک هفته دوام داشته باشد و درد شکم را تا دو روز کاهش دهد. دوره بهبودی نیز به پیوند عاطفی زن با جنین بستگی دارد .

جدا از حمایت عاطفی، یک زن پس از سقط جنین نیاز به تغذیه جسمی دارد. از دست دادن جنین، می تواند بدن را ضعیف کند. در این مراحل، برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی و سقط جنین بعدی باید رژیم غذایی مناسبی رعایت شود. و حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید .

در صورت وجود درد زیر شکم ، ترشحات عفونی ، حالت تهوع ، سرگیجه و خونریزی شدید بیش از 10 روز حتما به متخصص زنان و  زایمان مراجعه کنید .

 

اگر شما هم به هر دلیل سقط کرده اید و علائمی دارید که از آن رنج می برید ، می توانید برای مشاوره و معاینه لازم در این زمینه به مطب خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان در رشت مراجعه کنید 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/YmVhxQ3BzgH6Sc1d9

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.