تماس : ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹-۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳
آدرس : رشت،چهارراه گلسار،روبروی داروخانه گلسار،ساختمان پزشکان آبان،طبقه پنجم،واحد ۱۲

لابیا پلاستی چیست؟

لابیا پلاستی چیست؟ | بهترین متخصص زنان رشت| دکتر نفیسه موید نیا

 

لابیا پلاستی چیست؟ | بهترین متخصص زنان رشت| دکتر نفیسه موید نیا

مقدمه

 

ناحیه تناسلی متشکل از یک قسمت بیرونی یا ژنیتال و یک قسمت داخلی یا واژینال می باشد. لابیا پلاستی یک عمل جراحی زیبایی دستگاه تناسلی است که باعث کاهش اندازه و یا تغییر شکل لب های خارجی واژن می شود.

بسیاری از خانم ها با لابیای بزرگ یا نامتقارن متولد می شوند. لابیا، یک اندام گوشتی مانند است که از اعضای داخلی دستگاه تناسلی زنان مانند کلیتوریس و دهانه واژن محافظت می کند. همچنین برخی دیگر پس از زایمان یا به دلیل افزایش سن دچار بزرگی یا تغییر شکل لابیا می شوند. لب های کوچک به صورت آناتومیک معمولا طوری در اندام تناسلی قرار می گیرند که توسط لب های بزرگ پوشیده شده اند. البته این فرم لب های کوچک خیلی متعدد است و بسته به نژاد، ارث و همین طور چاق و لاغر شدن های زیاد، زایمان و سن می تواند تغییر پذیر باشد و سایز آن بزرگ یا کوچک شود.

همین طور دوره بلوغ و مسائلی مثل تحریکاتی که توسط خود فرد در این ناحیه انجام می شود، می تواند روی فرم و بیشتر روی سایز این قسمت تاثیر گذار باشد. ظاهر لب های بزرگ شده واژن می تواند باعث خجالت از شریک جنسی یا از بین رفتن اعتماد به نفس خانم ها شود. برخی از خانم ها فقط می خواهند مانند زنانی که در مجله ها یا فیلم ها می بینند زیبا به نظر برسند.

در مورد ناحیه تناسلی خارجی یا ژنیتال که به غلط نام آن را واژن گذاشته اند توضیحاتی را خدمت شما عزیزان در این مقاله ارائه می دهیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید …

 

لابیا پلاستی چیست

 

در دنیای امروز علاوه بر توجه به زیبایی ظاهر، زیبایی اندام های بدن نیز به صورت چشمگیر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از مواردی که توجه خانم ها را به خود جلب نموده است، زیبایی ظاهری اندام جنسی می باشد. اندام جنسی زنان از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قسمت ها لابیا نام دارد.

ناحیه خارجی اندام تناسلی بانوان از چند قسمت تشکیل شده است. بیشتر اعمال جراحی زیبایی روی قسمت لب های بزرگ، لب های کوچک، کلیتوریس و پوست روی کیلتوریس انجام می شود.

در برخی خانم ها به دلایل متفاوتی لابیای دستگاه تناسلی بزرگ، بدشکل و بد رنگ شده و در نتیجه منجر به تحریک جنسی مزمن، قابل دیده شدن از روی لباس های تنگ و حتی عدم اعتماد به نفس حین برقراری رابطه جنسی می شود. تحریک مزمن لب های واژن ممکن است در خانم هایی که لباس تنگ می پوشند ایجاد ناراحتی کند.

در این شرایط خانم ها درصدد اصلاح این مشکل ساختاری بر می آیند. عمل جراحی که به اصلاح این مشکل می پردازد، عمل لابیا پلاستی نام دارد. در این عمل لبه های داخلی و یا خارجی واژن کوتاه شده و اصلاح می گردد. جراحی لابیاپلاستی می تواند ظاهر زیبایی واژن را تا حد زیادی افزایش دهد. به بسیاری از زنان اعتماد به نفس بیشتری می بخشد و خانم هایی که لابیای آنها تحریک و دچار درد می شود، اغلب پس از جراحی تسکین می یابد.

بیشترین اعمال جراحی روی لب های کوچک به عنوان عمل لابیاپلاستی می باشد که بیشترین خواهان و شایع ترین اعمال جراحی زیبایی زنان است بیشترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود در مورد نحوه عمل جراحی لب های کوچک، عوارض آن و همین طور موارد نیاز ضروری به این عمل، است.

 

لابیا پلاستی در رشت

 

چه کسانی را  جراحی لابیا پلاستی می کنند؟

 

  • خانم هایی که سایز  لابیای کوچک آنها از حدود سه تا پنج سانت بیشتر باشد.
  • خانم هایی که در هنگام فعالیت بدنی و پوشیدن البسه غیر استاندارد در ناحیه تناسلی احساس فشار و عرق، سوزش، خارش و تحریک می کنند که آزار دهنده است.
  • افرادی که هنگام برقراری رابطه زناشویی گذشته از شکل، ظاهر و فرم آن، برقراری رابطه می تواند مشکل ساز باشد و فرد را اذیت نماید.

بسیاری از خانم ها به طور مادرزادی با بافت نامتقارن یا لبه های اضافی در ناحیه خارجی واژن متولد می شوند. برخی نیز به دنبال یائسگی لبه های واژن آنها به دلیل از دست دادن کلاژن و الاستین، آویزان و شل می شود. خانم هایی که هنگام راه رفتن یا ورزش یا رابطه جنسی به دلیل وجود بیش از حد بافت در این ناحیه، احساس ناراحتی می کنند، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لابیاپلاستی هستند. مراجعین عمل زیبایی واژن اکثرا خانم هایی هستند که:

  • دارای  یائسگی هستند.
  • سنشان افزایش یافته است.
  • وزن کمی دارند (کاهش وزن داشته اند).
  • سابقه بارداری و زایمان طبیعی دارند.
  • عوامل ژنتیکی که منجر به بزرگ شدن، کشیدگی، عدم تقارن و یا ترکیبی از تمام این عوارض در ناحیه لابیای مینور آنها شده است.

 

چرا جراحی لابیاپلاستی

 

همه موارد مراجعه برای لابیاپلاستی، درمانی نیست و خیلی از اوقات بیماران به دلیل اینکه زیبایی برای آن ها مهم است مراجعه می کنند تا از نظر زیبایی تغییراتی را ایجاد نمایند که فرم لبه بیرونی، مورد پسندشان باشد.

برخی از خانم‌ها لابیاهای بزرگی دارند و از ظاهر واژن خود ناراضی‌اند. در برخی موارد نیز به دلایلی همچون رابطه جنسی و زایمان، لابیاها، به‌ویژه لابیای داخلی، شکل خود را از دست می‌دهند و کشیده و نامتقارن می‌شوند. در چنین مواردی، ممکن است فرد بخواهد از عمل جراحی زیبایی و ترمیمی لابیاپلاستی برای زیباسازی واژن خود استفاده کند.

 

چگونگی انجام لابیاپلاستی

 

عمل زیبایی واژن یا لابیا پلاستی، روشی بسیار ساده و سرپایی است و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. حتی می توان از بیهوشی نیز استفاده کرد. در این روش، قسمت کوچکی از لابیا به آرامی و با دقت، جهت اصلاح مشکلات بیمار بریده می شود. در پایان، لبه های لابیا با بخیه های قابل جذب بسته خواهد شد. این جراحی یک جراحی سرپایی یک تا دو ساعته است که با بی‌حسی انجام می‌شود و طی آن جراح با استفاده از لیزر بافت اضافی را برمی‌دارد. پس از آن از بخیه جذبی برای چسباندن و ترمیم بافت استفاده می‌شود. این جراحی یک جراحی کم‌تهاجمی است و بافت طبیعی و عصب‌های مجاور حفظ می‌شوند.

 

انواع تکنیک های عمل لابیا پلاستی

 

اگر این عمل با بی حسی انجام شود، بیمار می تواند بعد از جراحی لابیاپلاستی،مرخص شده و در انجام کارهای خود به مشکل نخواهد خورد. اما در صورتی که عمل با بیهوشی انجام شود، حتما بیمار باید، همراه داشته باشد. چرا که تا چند ساعت بعد از عمل، عوارض ماده بیهوشی در بدن فرد باقی خواهد ماند.

 

استفاده از چه تکنیکی برای عمل لابیاپلاستی

 

بسته به فرم و شکل، آناتومی و شرایط فیزیکی و بدنی هر شخص متفاوت خواهد بود. اینکه چه روشی برای هر بیمار مناسب و رضایت بخش تر است، به تصمیم خود پزشک جراح زیبایی زنان وابسته می باشد. تکنیک های مختلفی برای انجام جراحی لابیاپلاستی وجود دارد اما دو تکنیک رایج که اغلب توسط دکتر جراحی زیبایی زنان به کار گرفته می شود شامل موارد زیر می باشد:

 

۱. تکنیک Trim

آسان ترین روشی است که متخصص جهت انجام لابیاپلاستی استفاده می کند. در این روش، برش عمودی کوچکی با استفاده از لیزر و چاقوی جراحی در راستای طولی لابیا ایجاد می شود. در مرحله بعد، بافت اضافی از ناحیه مورد جراحی برداشته خواهد شد.خانم هایی که طول لابیا و یا نامتقارن بودن لابیا در آلت جنسی خود دارند، ناراضی هستند. خانم هایی که روشن تر شدن پوست اطراف لابیا برایشان مهم است، از این روش استفاده می کنند.

به صورت یک برش ساده توسط لیزر یا چاقوی جراحی در لبه های کوچک واژن می باشد. سپس گیره ای برای جلوگیری از خونریزی و قطع گردش جریان خون در ناحیه برش قرار می گیرد. سپس بخیه زده می شود. به دلیل آسان بودن این روش ترجیح اغلب جراحان می باشد.

 

۲. تکنیک Wedge

در این روش بافت اضافی لابیا برداشته می شود. زخم  با استفاده از فلپ پوستی بسته می شود. به همین خاطر، بافت طبیعی لابیا نیز باقی می ماند و کمترین میزان جراحی بر جای خواهد ماند. در این روش، امکان برداشت همزمان چین های اضافی کلیتوریس نیز وجود دارد. روش Wedge، مناسب خانم هایی است که از نامتقارن بودن لابیای خود ناراضی هستند.

شامل برداشتن یک برش گوه یا V شکل یا بافت ضخیم از ناحیه میانی لابیای کوچک می باشد. برخلاف روش قبلی چین و چروک های طبیعی لبه های واژن حفظ می شود و ظاهری غیرطبیعی ندارد. روش گوه جای زخم کمتری به جا می گذارد که تشخیص آن اغلب دشوارتر است.

 

۳. تکنیک Z-Plasty

در شرایطی که نیاز به برداشتن میزان بافت بیشتری از لابیا باشد از این تکنیک استفاده می شود. طی این روش ممکن است بخشی از کلیتوریس و قسمتی از پرینه برداشته شود. شکل بافت برداشته شده در این تکنیک به شکل W یا Z می باشد.

 

لابیا پلاستی با لیزر

 

با توجه به اینکه فرم این ناحیه شکل های متعددی دارد و ضخامت، طول و رنگ آن در افراد متفاوت است و بسته به فرم، جنس و ضخامت آن ناحیه، جراح تصمیم می گیرد کدام متد و تکنیک جراحی را برای فرد پیاده نماید. البته ذکر این نکته خیلی مهم است که گاهی اوقات بیماران خواسته های نامعقول دارند. این خواسته ها با آنچه قابل انجام است متفاوت می باشد و می تواند قابل انجام نباشد. مانند عمل های زیبایی سینه و بینی که همیشه الزما آن تصویری که فتوشاپ شده است قابل انجام نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

انواع ترشحات واژن
بارداری و زایمان

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژن: واژن نام یک قسمت از ناحیه تناسلی بانوان است که مانند یک لوله عمل می کند و رحم را به ناحیه خارجی دستگاه

ادامه مطلب »
مقالات

افتادگی مثانه

سوال مخاطب : درباره افتادگی مثانه لطفا توضیح بدهید ؟ پاسخ : پرولاپس یا افتادگی مثانه زمانی اتفاق می افتد که بافت حمایتی بین مثانه

ادامه مطلب »