علل قاعدگی نامنظم

مقدمه

به طور متوسط ، یک زن هر 24 تا 38 روز پریود می شود. یک دوره قاعدگی معمولاً حدود 2 تا 8 روز طول می کشد زنان در این زمینه تقاوت هایی دارند .

قاعدگی غیرطبیعی ( نامنظم )

به طور معمول ، دوره های قاعدگی چهار تا هفت روز طول می کشد. نمونه هایی از مشکلات قاعدگی شامل دوره هایی است که در فاصله کمتر از 21 روز یا بیش از 35 روز اتفاق می افتد ، سه یا چند دوره را پشت سر هم از دست می دهد و جریان قاعدگی بسیار سنگین تر یا سبک تر از حد معمول است.

چه عواملی باعث قاعدگی (قاعدگی) غیرطبیعی می شوند؟

دلایل زیادی برای دوره های غیرطبیعی وجود دارد ، از استرس گرفته تا بیماری های پزشکی زمینه ای جدی تر:

عوامل استرس و سبک زندگی. افزایش یا کاهش مقدار قابل توجهی از وزن ، رژیم گرفتن ، تغییر در برنامه های ورزشی ، مسافرت ، بیماری یا سایر اختلالات در برنامه روزانه یک زن می تواند بر چرخه قاعدگی وی تأثیر بگذارد.

• قرص های جلوگیری از بارداری. بیشتر قرص های جلوگیری از بارداری حاوی ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژستین هستند (برخی حاوی پروژستین به تنهایی هستند). این قرص ها با نگه داشتن تخمدان در آزاد سازی تخمک از بارداری جلوگیری می کنند. مصرف یا قطع قرص های جلوگیری از بارداری می تواند بر قاعدگی تأثیر بگذارد. برخی از زنان پس از قطع قرص های جلوگیری از بارداری تا شش ماه قاعدگی نامنظم یا از دست داده اند. این مهم هنگامی که شما قصد بارداری و بارداری دارید مهم است. زنانی که از قرص های ضد بارداری که فقط پروژستین دارند استفاده می کنند ممکن است در دوره های قاعدگی خونریزی داشته باشند.

پولیپ یا فیبروم رحم. پولیپ های رحم رشد کوچک خوش خیم (غیر سرطانی) در پوشش رحم است. فیبروم رحم تومورهایی است که به دیواره رحم متصل می شوند. ممکن است یک یا چند فیبروم وجود داشته باشد که از کوچکی یک دانه سیب تا اندازه یک گریپ فروت متغیر باشد. این تومورها معمولاً خوش خیم هستند ، اما ممکن است در طول دوره ها باعث خونریزی شدید و درد شوند. اگر فیبروم بزرگ باشد ، ممکن است به مثانه یا راست روده فشار وارد کند و باعث ناراحتی شود.

آندومتریوز بافت آندومتر که در رحم قرار دارد هر ماه تجزیه می شود و همراه با جریان قاعدگی تخلیه می شود. آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافت آندومتر در خارج از رحم شروع به رشد کند. اغلب ، بافت آندومتر خود را به تخمدان ها یا لوله های رحمی متصل می کند. بعضی اوقات در روده ها یا سایر اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش و در ناحیه بین راست روده و رحم رشد می کند. آندومتریوز ممکن است باعث خونریزی غیرعادی ، گرفتگی عضلات یا درد قبل و در طی دوره ها و مقاربت دردناک شود.

بیماری التهابی لگن. بیماری التهابی لگن (PID) نوعی عفونت باکتریایی است که بر سیستم تولید مثل زنان تأثیر می گذارد. باکتری ها ممکن است از طریق تماس جنسی وارد واژن شوند و سپس به رحم و دستگاه تناسلی فوقانی منتقل شوند. باکتریها همچنین ممکن است از طریق اقدامات زنان و زایمان ، سقط جنین یا سقط جنین وارد دستگاه تولید مثل شوند. علائم PID شامل ترشحات شدید واژن با بوی نامطبوع ، پریودهای نامنظم ، درد در ناحیه لگن و قسمت های پایین شکم ، تب ، حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک. در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، تخمدان ها مقدار زیادی آندروژن تولید می کنند که هورمون های مردانه هستند. کیسه های کوچک مملو از مایعات (کیست) ممکن است در تخمدان ها ایجاد شود. این موارد اغلب در سونوگرافی قابل مشاهده است. تغییرات هورمونی می تواند از بلوغ تخمک جلوگیری کند و بنابراین تخمک گذاری ممکن است به طور مداوم انجام نشود. گاهی اوقات خانمی با سندرم تخمدان پلی کیستیک قاعدگی نامنظمی دارد یا قاعدگی را کاملا قطع می کند. علاوه بر این ، این بیماری با چاقی ، ناباروری و پرمویی (رشد بیش از حد مو و آکنه) همراه است. این شرایط ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد ، اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است. درمان PCOS به خواست زنی برای بارداری بستگی دارد. اگر بارداری هدف نیست ، کاهش وزن ، قرص های ضد بارداری خوراکی می تواند چرخه های زن را تنظیم کند. در صورت تمایل به بارداری ، می توان داروهای تحریک کننده تخمک گذاری را آزمایش کرد.

نارسایی زودرس تخمدان. این وضعیت در زنان زیر 40 سال که تخمدان های آنها به طور طبیعی کار نمی کند رخ می دهد. چرخه قاعدگی متوقف می شود ، دقیقاً مانند یائسگی. این امر می تواند در بیمارانی که تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی تحت درمان سرطان هستند ، یا اگر سابقه خانوادگی نارسایی زودرس تخمدان یا برخی از ناهنجاری های کروموزومی دارید ، رخ دهد. در صورت بروز این شرایط به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید .

سایر دلایل قاعدگی غیر طبیعی عبارتند از:

• سرطان رحم یا سرطان دهانه رحم

• داروهایی مانند استروئیدها یا داروهای ضد انعقاد خون (داروهای رقیق کننده خون)

• شرایط پزشکی مانند اختلالات خونریزی ، غده تیروئید کم کار یا زیاد یا اختلالات هیپوفیز که بر تعادل هورمونی تأثیر می گذارد

• عوارض مرتبط با بارداری ، از جمله سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی (تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته می شود ؛ به عنوان مثال در داخل لوله رحمی)

 

 

 

اگر شما هم قاعدگی نامنظم دارید و از آن رنج می برید می توانید ،می توانید ،از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/zbFt87mkrNkqh2Jw6

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.