عفونت مجاری ادراری و علل و درمان آن

عفونت ادراری (UTI) یک عفونت در بخشی از دستگاه ادراری (کلیه ها ، حالب ، مثانه یا مجرای ادرار) است. زنان نسبت به مردان به احتمال زیاد به UTI مبتلا میشوند.

 

هرکسی که به عفونت ادراری مبتلا شده باشد ، می داند که این مسئله چقدر ناخوشایند می تواند باشد و زندگی فرد را دچار رنج می کند. توصیه می کنیم به محض احساس اولین علائم UTI ، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا جلوی آن را بگیرد.

 

بسته به محلی ازمجاری ادراری که عفونت در آن وجود دارد ، انواع مختلف UTI وجود دارد. این عفونت می تواند در قسمت تحتانی مجاری ادراری (مثانه و مجرای ادراری) یا قسمت فوقانی (کلیه و مجاری ادراری) باشد. UTI های فوقانی در معرض خطر آسیب کلیه هستند و بنابراین جدی تر از UTI های پایین تر هستند. UTI شایع دیگر ، سیستیت یا عفونت مثانه است.

 

بسته به اینکه UTI فوقانی دارید یا UTI پایینی دارید ، علائم شما متفاوت خواهد بود. در بعضی موارد ، ممکن است علائم هر دو را داشته باشید .

 

علائم UTI تحتانی به طور کلی شامل موارد زیر است:

 

احساس نیاز به ادرار کردن بیشتر از حد معمول ، احساس درد مداوم ،درد در ناخیه شرمگاهید یا تجربه درد حین ادرار (دیسوریا) – این مجموعه از علائم به عنوان سندرم مجاری ادراری نیز شناخته می شود.

تغییر رنگ ادرار از جمله ابری یا خون (خونریزی)

بوی نامطبوع

کمردرد

 

 

علائم UTI فوقانی شامل موارد زیر است:

 

دمای بالای بدن (تب) از 38 درجه سانتیگراد (100.4 درجه فارنهایت) یا بالاتر

استفراغ

حالت تهوع

اسهال

لرز یا لرز غیرقابل کنترل

 

در مورد UTI فوقانی ، ممکن است در ناحیه جانبی ، پشت یا کشاله ران نیز وجود داشته باشد. این درد ممکن است هنگام ادرار بدتر شود و از متوسط ​​تا شدید متغیر باشد.

 

UTI معمولاً با نمونه ادرار تشخیص داده می شود.

 

تست های دیگر نیز توصیه می شود اگر:

 

به نظر می رسد عفونت شما در دستگاه ادراری فوقانی قرار دارد ، زیرا این خطر عوارض بیشتر از عوارض موجود در دستگاه تحتانی است

خون در ادرار شما (خون ریزی) وجود دارد که می تواند علامت سایر بیماری ها نیز باشد

اگر شما مرد هستیددر نظر بگیرید که – UTI در مردان بسیار کمتر است ، بنابراین بیماریهای دیگر با همین علایم مهم است که رد شود

اگر    شما باردار هستید – زیرا بارداری خطر بیشتر و نیزعوارض  بیشتر را به همراه دارد و   شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پیامدهای (مانند سیستم ایمنی ضعیف) هستید

 

تست های دیگر شامل:

 

سی تی اسکن (ادراری) دستگاه ادراری شما

سیستوسکوپی (ابزار ویژه ای که ، تحت بی حسی موضعی وارد می شود تا داخل مثانه مشاهده شود.

سونوگرافی (یک روش بدون درد که 15-45 دقیقه طول بکشد و می تواند مثانه و سنگ کلیه یا انسداد مجاری ادراری را رد کن)

 

علل

 

UTI .باکتری ها معمولاً از طریق مجرای ادراری و کمتر از آن از طریق مجاری ادراری وارد مجاری ادراری می شوند. به نظر می رسد اغلب دلیلی برای حضور UTI وجود ندارد. مسائل بهداشتی و روابط جنسی می تواند علل آن باشد – UTIs همانند عفونتهای مقاربتی (STI) نیستند ، اما ممکن است یک حس آزاردهنده در رابطه جنسی ایجاد کنند.

 

در مردان ، UTI ممکن است در اثر تنگی (در جایی که مجرای ادرار باریک باشد) ، STI قبلی ، سنگ مثانه یا مشکلات پروستات مانند بزرگ شدن (هایپرپلازی) ایجاد شود.

اقدام بعدی چیست؟

 

اگر علائم UTI دارید یا بیماری عود کننده عفونت ادراری دارید ، به ویزیت توسط پزشک متخصص زنان نیاز دارید .ما می توانیم به شما در درمان بیماری کمک کرده تا بفهمید که چه چیزی پیش می آید. از خدمات رزرو آنلاین ما استفاده کنید یا با ما تماس بگیرید.

روش آماده شدن برای تست ادرار

 

نیازی نیست که به طور ویژه برای تست آماده شوید ، اما توصیه می شود قبل از انجام آزمایش مقداری آب بنوشید.

در طول تست

 

در بیشتر موارد از شما خواسته می شود نمونه ادرار جریان میانی را در ازمایشگاه تهیه کنید.

نتایج

 

به منظور تشخیص شرایط معمول ، نمونه ادرار بصورت موضعی مورد آزمایش قرار می گیرد و سپس جهت آزمایش کامل به آزمایشگاه ارسال می شود.

 

 

سؤالات متداول

آیا رابطه جنسی باعث ایجاد  UTIدر من می شود؟

 

مقاربت جنسی می تواند به فراوانی عفونت ادراری کمک کند. خالی کردن مثانه شما بلافاصله پس از رابطه جنسی می تواند به کاهش احتمال ایجاد UTI شود.

برای جلوگیری از UTI چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

 

بهداشت می تواند عاملی برای کاهش UTI باشد. پاک کردن جلو و عقب پس از رفتن به توالت به اطمینان از عدم انتقال باکتری به مجرای ادراری کمک خواهد کرد.

چگونه UTI تشخیص داده می شود؟

 

عفونت ادراری معمولاً از طریق آزمایش ادرار تشخیص داده می شود که می تواند وجود باکتری یا خون در ادرار را تشخیص دهد. با توجه به دستورالعمل پزشک ، یک ظرف استریل به شما داده می شود تا بتوانید یک نمونه را جمع کنید. در اکثر موارد ، آزمایش ادرار برای ارائه تشخیص کافی خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.