زایمان زودرس و عوامل خطرناک آن

زایمان زودرس به زایمان قبل از 37 هفته بارداری گفته میشود.

نوزادانی که زودرس به دنیا می آیند ، بیشتر از نوزادانی که به موقع به دنیا می آیند ، دارای مشکلات سلامتی هستند.

علائم و نشانه های زایمان زودرس را بیاموزید تا در صورت بروز آنها به سرعت کمک بگیرید.

همیشه نمی دانیم چه عواملی باعث زایمان زودرس می شود. ولی می دانیم که عوامل خطر خاصی ممکن است فرزند شما را زودتر به دنیا بیاورند.

در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید برای کاهش خطر ابتلا به زایمان با متخصص زنان خود صحبت کنید.

 

علائم و نشانه های زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس زایمانی است که ، قبل از 37 هفته بارداری علایم زایمان شروع می شود. زایمان فرایندی است که بدن شما برای به دنیا آوردن فرزندتان طی می کند. زایمان زودرس می تواند منجر به تولد زودرس شود. کودک شما برای رشد و نمو قبل از تولد حدود 40 هفته در رحم نیاز دارد.

نوزادان متولد شده قبل از 37 هفته نوزادان نارس نامیده می شوند. نوزادان نارس می توانند در بدو تولد و بعد از زندگی مشکلات سلامتی جدی داشته باشند . هر سال حدود 1نوزاد از 10 نوزاد در ایالات متحده زودرس به دنیا می آید.

 

علائم و نشانه های زایمان زودرس چیست؟

اگر حتی یکی از این علائم و نشانه های زایمان زودرس را دارید ، سریعاً با پزشک متخصص خود تماس بگیرید :

ترشحات واژینال خود را (آبکی ، مخاطی یا خونی ) یا ترشحات واژن بیشتر از حد معمول تغییر دهید

فشار در لگن یا شکم تحتانی مانند کودک شما در حال فشار به پایین است

کمردرد ثابت ، کمرنگ

گرفتگی شکم با یا بدون اسهال

انقباضات منظم یا مکرر که باعث می شود شکم شما مانند یک مشت محکم شود. انقباضات ممکن است دردناک باشد یا نباشد.

کیسه آب شما پاره میشود

هنگامی که پزشک خود را می بینید ، او ممکن است معاینه لگن یا سونوگرافی واژینال انجام دهد تا ببیند آیا دهانه رحم شما نازک شده و برای زایمان باز شده است. سونوگرافی منظم ، از امواج صوتی و رایانه استفاده می کند تا از کودک شما تصویری بگیرد. اگر دچار انقباضات هستید ، پزشک شما بر آنها نظارت می کند تا ببیند چقدر قدرتمند و از هم فاصله دارند.برای شما ممکن است آزمایش های دیگری نیز انجام شود تا پزشک متوجه شود که آیا واقعاً دچار زایمان زودرس هستید یا خیر.

اگر دچار زایمان زودرس هستید ، ممکن است پزشک شما جهت متوقف کردن انقباضات  شما را معالجه کند.و یا جهت بلوغ ریه های جنین و بهبود سلامتی کودک قبل از تولد به شما دارو بدهد. با پزشکخود صحبت کنید که کدام روش درمانی ممکن است برای شما مناسب باشد.

 

آیا در معرض خطر زایمان زودرس و زایمان زودرس هستید؟

همیشه نمی دانیم که چه عواملی باعث زایمان زودرس می شود. و بعضی اوقات بدون هشدار شروع می شود. حتی اگر در دوران بارداری همه کارها را درست انجام دهید ، باز هم می توانید زود هنگام زایمان کنید.

ما می دانیم که برخی از موارد ممکن است شما را نسبت به سایرین به زایمان زودرس بیشترمستعد کند. به این موارد عوامل خطر گفته می شود. داشتن یک عامل خطر به این معنی نیست که شما زایمان زودرس داشته باشید یا زود زایمان کنید. اما ممکن است شانس شما را افزایش دهد. در مورد کارهایی که می توانید انجام دهید تا خطر شما کاهش یابد ، با پزشک خود صحبت کنید.

بسیاری از نوزادان نارس با وزن کم وزن به دنیا می آیند

این سه عامل خطر باعث می شود که شما زایمان زودرس داشته باشید و زود زایمان کنید:

 

*  شما در گذشته یک نوزاد نارس داشته اید .

*   شما با رداری چند قلو (دوقلوها ، سه قلو یا بیشتر) دارید .

*رحم یا دهانه رحم مشکل دارد یا در گذشته آنها را تجربه کرده اید.

 

عوامل خطر پزشکی قبل از بارداری برای زایمان زودرس

 

قبل از بارداری کم وزن یا اضافه وزن دارید . این می تواند شامل اختلال در خوردن غذا ، مانند بی اشتهایی یا بولیمی باشد.

داشتن یک سابقه خانوادگی از تولد نوزاد نارس. این بدان معناست که شخصی در خانواده شما (مانند مادر ، مادربزرگ یا خواهر) یک نوزاد نارس داشته است. اگر خود شما زودرس به دنیا آمده اید ، شما بیشتر از دیگران زود زایمان می کنید.

خیلی زود بعد از تولدنوزاد اول  دوباره باردار شوید. برای بیشتر خانمها بهتر است حداقل 18 ماه صبر کنند تا دوباره باردار شوند. در مورد زمان مناسب برای شما با پزشک خود صحبت کنید.

 

داشتن برخی شرایط بهداشتی در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش دهد ، از جمله:

 

*  اختلالات بافت همبند ، مانند سندرمهای Ehlers-Danlos (همچنین به آن EDS گفته می شود و (سندرم عروقی Ehlers-Danlos *   دیابت ..

*فشار خون بالا و پره اکلامپسی . فشار خون بالا (که به آن فشار خون بالا نیز گفته می شود) وقتی است که فشار خون در برابر دیواره رگ های خونی بسیار زیاد باشد. این می تواند بر قلب شما فشار بیاورد و باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری شود. پره اکلامپسی نوعی فشار خون بالا است که برخی از خانمها در طول یا درست بعد از بارداری دارند. اگر درمان نشود ، می تواند باعث مشکلات جدی و حتی مرگ شود.

*   عفونت ها ، از جمله عفونت های مقاربتی (که به آن STI نیز گفته می شود) و عفونت های رحم ، مجاری ادراری یا واژن

*کلستاز داخل رحمی بارداری (که به آن ICP نیز گفته می شود). این شایع ترین بیماری کبدی است که در دوران بارداری اتفاق می افتد.

Thrombophilias .* این شرایطی است که خطر ایجاد لخته خون غیر طبیعی را افزایش می دهد.

 

سایر عوامل خطر پزشکی در دوران بارداری عبارتند از:

*   مراقبت دیررس یا بدون مراقبت پزشکی بودن در دوران بارداری . مراقبت از بارداری مراقبت های پزشکی است که شما در دوران بارداری دریافت می کنید.

*   به دست آوردن وزن کافی در دوران بارداری . این می تواند شامل اختلال در خوردن غذا ، مانند بی اشتهایی یا بولیمی باشد.

*خونریزی از مهبل (واژن) در سه ماهه دوم یا سوم

*    پارگی زودرس غشاء (همچنین به آن PPROM گفته می شود). پارگی زودرس غشاها (که به آن PROM نیز گفته می شود) زمانی است که کیسه آمنیوتیک اطراف کودک شما قبل از شروع زایمان پاره شود.

*   باردار شدن با از لقاح آزمایشگاهی (همچنین به آن IVF گفته می شود). IVF یک روش درمانی باروری است که به زنان نابارور کمک می کند.

*    بارداری با نوزادی که نقایص هنگام تولد دارد ، مانند نقص قلبی یا اسپینا بیفیدا . آنها شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهند. نقص هنگام تولد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سلامت کلی ، نحوه رشد بدن یا عملکرد بدن شود. Spina bifida یک نقص هنگام تولد ستون فقرات است.

 

عوامل خطر در زندگی روزمره شما برای زایمان زودرس و زایمان زودرس

 

سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، استفاده از مواد مخدر خیابانی یا سوء مصرف داروهای بدون نسخه

استرس زیادی در زندگی دارید.

وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین( ترکیبی از چیزهایی مانند تحصیلات ، شغل و درآمد شما چقدر است)

خشونت خانگی. این در شرایطی است که شریک زندگی شما به شما آسیب می رساند یا از شما سوءاستفاده می کند . این شامل سوء استفاده جسمی ، جنسی و عاطفی است.

ساعات طولانی کار کنید یا مجبور به ایستادن زیاد هستید

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ، سرب ، اشعه و مواد شیمیایی در مواردی مانند رنگ ، پلاستیک و دود دست دوم. دود دست دوم دود سیگار ، سیگار یا لوله شخص دیگری است.

 

سن و نژاد به عنوان عوامل خطر زایمان زودرس

سن کمتر از 17 سال یا بالاتر از 35 سال باعث می شود که شما نسبت به سایر زنان احتمال بیشترزایمان زودرس دارید. در ایالات متحده ، زنان سیاه پوست به احتمال بیشتری برای زایمان زودرس دارند. ما نمی دانیم چرا نژاد در تولد نارس نقش دارد. محققان در حال تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستند.

آیا می توانید خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهید؟

 

بله ، ممکن است شما بتوانید خطر زایمان زودرس را کاهش دهید.اما برخی از عوامل خطر مواردی هستند که شما نمی توانید آنها را تغییر دهید ، مانند زایمان زودرس در بارداری قبلی. ولی عواملی هستند که می توانید تغییر دهید ، مانند ترک سیگار.

 

در اینجا برخی کارهایی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به زایمان زودرس انجام دهیدرا نام برده شده است:

 

قبل از بارداری به یک وزن سالم برسید و وزن مناسب را در دوران بارداری بدست آورید . در مورد میزان مناسب وزن برای شما قبل و در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

سیگار نکشید ، مشروبات الکلی استفاده نکنید و از داروهایبدون نسخه استفاده نکنید یا از داروهای تجویز شده بیش از حد مصرف نکنید.

به محض اینکه فکر می کنید باردار هستید جهت معاینه و مراقبت های دوران بارداری خودبه نزد پزشک بروید. در دوران بارداری ، حتی اگر حالتان خوب  است، به تمام معاینات مراقبتهای دوران بارداری خود بروید. مراقبتهای قبل از تولد به پزشک شما کمک می کند تا شما و نوزادتان را در وضعیت سلامت نگه دارد.

برای شرایط مزمن سلامتی مانند فشار خون بالا ، دیابت ، افسردگی و مشکلات تیروئید تحت درمان قرار بگیرید. افسردگی یک وضعیت پزشکی است که در آن احساس غم و اندوه شدید به مدت طولانی ادامه می یابد و در زندگی روزمره شما تداخل می کند. و برای بهتر شدن به درمان نیاز دارد. تیروئید غده ای در گردن شما است که باعث ایجاد هورمون هایی می شود که بدن شما را در ذخیره و استفاده از انرژی غذایی کمک می کند.

خود را از عفونت محافظت کنید. درمورد واکسیناسیون هایی که می توانند در مقابل عفونت های خاص از شما محافظت کنند با ارائه دهنده خود صحبت کنید . دستان خود را خود رابا صابون و آب بشویید. گوشت ، ماهی یا تخم مرغ نخورید. رابطه جنسی ایمن داشته باشید

استرس خود را کاهش دهید. غذاهای سالم بخورید و فعالیت ورزشی انجام دهید . از خانواده و دوستان خود برای تمیزی خانه یا مراقبت از فرزندان دیگر کمک بخواهید. اگر شریک زندگی شما با شما بدرفتاری کند ، کمک بگیرید. در مورد چگونگی کاهش استرس در محل کار با رئیس خود صحبت کنید.

حداقل 18 ماه بین زایمان و باردار شدن مجدد دوباره صبر کنید. تا زمانی که آماده بارداری مجدد شوید از قرص پیشگیری استفاده کنید. اگر بزرگتر از 35 سال سن دارید و یا دچار سقط جنین شده یا مرده اید ، با پزشک خود درمورد اینکه چه مدت در انتظار بارداری باشید صبر کنید. سقط جنین ، مرگ نوزاد در رحم قبل از 20 هفته بارداری است. زایمان ، مرگ نوزاد در رحم پس از 20 هفته بارداری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.