روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته

مقدمه

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و می خواهند از بارداری اجتناب کنند ، باید هنگام انتخاب پیشگیری از بارداری از گزینه های خود آگاه باشند. انواع مختلفی از پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری در دسترس است .

روش های پیشگیری

روش های مانع از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند. آنها عبارتند از:

کاندوم مردانه

کاندوم می تواند از بارداری ناخواسته محافظت کند. کاندوم های زن و مرد تنها انواع پیشگیری از بارداری هستند که از عفونت های جنسی محافظت می کنند.

کاندوم های مردانه در صورت استفاده صحیح ، بیش از 80 درصد در برابر بارداری موثر هستند.

کاندوم زنانه

از کاندوم زنانه نیز می توان به جای کاندوم مردانه استفاده کرد ، اما هرگز نباید با کاندوم مردانه استفاده شود.

کاندوم های زنانه حدود 79 درصد برای پیشگیری از بارداری موثر هستند.

روشهای هورمونی

اشکال هورمونی ( داروهای هورمونی )کنترل بارداری با توقف تخمک گذاری ، یعنی آزاد شدن تخمک از تخمدان ها ، از بارداری جلوگیری می کند. این نوع پیشگیری از بارداری از  بیماری های جنسی محافظت نمی کند.

مصرف قرص ضد بارداری

این قرص‌ها یکی از روش‌های رایج در میان مردم برای پیشگیری می‌باشند. قرص‌های ضد بارداری انواع مختلفی دارند و تا حدود 95 درصد قدرت پیشگیری از بارداری دارند.

برخی قرص‌های ضد بارداری شامل استروژن و پروژستین می‌باشد. این قرص‌ها به شکل روزانه و مطابق با راهنمای داخل جعبه مصرف می‌شوند. برخی از قرص‌های داخل پک، بدون هورمون هستند که باعث می‌شوند سیکل ماهیانه ادامه پیدا کند.

بطور معمول و طبق آمار حدود ۱۰ درصد زنانی که در طی یکسال اقدام به مصرف قرص های ضد بارداری میکنند شاهد نتایج دلخواهشان نخواهند بود و در پایان یکسال از هر ۱۰۰ زن، ۹ زن حامله خواهند شد. این موضوع میتواند دلایل متعددی از جمله عدم توجه آنها به دستور مصرف قرص داشته باشد، البته در هر روشی احتمال بروز خطا وجود دارد .

قرص اورژانسی

روش اورژانسی به شیوه ای گویند که زوجین تا ۵ روز پس از تماس جنسی میتوانند اقدام به استفاده از آن جهت پیشگیری از بارداری ناخواسته نمایند. میتوانید با مصرف آن خیال خود را راحت کنید

نکات لازم برای استفاده از قرص ضد بارداری اورژانسی

• سعی کنید با معده پر قرص را مصرف کنید.

• در هر دوره عادت ماهانه فقط یکبار میتوانید اقدام به استفاده از این روش نمایید.

• اگر طی ۲۱ روز پس از مصرف قرص علائم عادت ماهانه را مشاهده نکردید حتما اقدام به انجام تست بارداری نمایید.

• مصرف این قرص ها برای جنین هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد بنابراین در صورت اینکه متوجه شدید باردار هستید نیازی به سقط جنین ندارید.

مزایای استفاده از قرص ضد بارداری اورژانسی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته

بخشی از این مزایا عبارتند از: بلافاصله پس از رابطه جنسی میتوان از آن استفاده کرد، روش مصرف بسیار آسان است و در صورت بارداری خطری جنین را تهدید نخواهد کرد.

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته وجود دارد که می‌توان به انواع قرص‌های اورژانسی، کاندوم و روش‌های دیگر اشاره نمود.

آی یو دی (IUD)

آی یو دی ابزار کوچکی است که توسط پزشک داخل رحم قرار داده می‌شود و دو نوع هورمونی و مسی دارد. نوع هورمونی آن تا 5 سال داخل رحم می‌تواند باقی بماند. آی یو دی هورمونی به شکل کامل سیکل قاعدگی را از بین نمی‌برد بلکه از طریق زخیم‌تر کردن مخاط دهانه رحم مانع ورود اسپرم به رحم می‌شود. نوع مسی آن با تخریب اسپرمی که می‌خواهد وارد رحم شود جلوی بارداری را می‌گیرد و تا 10 سال داخل رحم باقی می‌ماند.

 

 

پیشگیری از بارداری ناخواسته

       پیشگیری از بارداری ناخواسته

 

اگر شما هم نمی خواهید که دچار بارداری ناخواسته شوید برای مشاوره و اطلاعات بیشتر ، میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/eUu4Gaz8M9Z38Jnn6

 

مقالات مرتبط : عوارض قرص های ضد بارداری ، آی یو دی (IUD) چگونه از بارداری جلوگیری می کند ؟! ، قرص اورژانسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.