رابطه جنسی بعد از زایمان

مقدمه

چند هفته اول پس از زایمان می تواند چالش برانگیزترین حالت برای هر مادر ی باشد. شما و کودکتان هنوز در حال انجام یک کار عادی هستید ، خواب آرام که بسیار نادر است و اگر یادتان باشد که دوش بگیرید ، یک معجزه است ، چه رسد به اینکه وقت برای مراقبت از خود داشته باشید.

رابطه جنسی احتمالاً در چند هفته اول و حتی ماه های پس از زایمان در اولویت نیست و این اشکالی ندارد. چه شما به صورت واژینال (زایمان طبیعی) زایمان کرده باشید و چه سزارین شوید ، بهبودی بدن شما زمان می برد. بعلاوه ، با توجه به اینکه بیشترین انرژی شما روی نوزاد شما متمرکز است .

چه مدت پس از زایمان می توانید رابطه جنسی برقرار کنید؟

زمان مشخصی برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان وجود ندارد اما عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. بهتر است ابتدا از پزشک خود ، که در طی شش هفته پس از زایمان برای ملاقات بعد از زایمان دیدن خواهید کرد ، راهنمایی بگیرید .

اگر زایمان واژینال داشته باشید ، واژن هنوز از کشیده شدن و احتمالاً از طریق اپیزیوتومی یا پارگی در حال بهبود است. برای کسانی که اشک یا بریدگی جراحی داشتند ، رابطه جنسی قبل از چهار هفته پس از زایمان می تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت واژن کند.

اگر زایمان سزارین کرده اید ، برش شما برای بهبودی زمان می برد ، بنابراین حتماً چهار تا شش هفته پس از زایمان با پزشک خود ملاقات کنید تا تأیید وی را دریافت کنید.

بعد از مشورت با متخصص زنان و زایمان هرگاه احساس آمادگی و راحتی داشتید  می توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید.

رابطه جنسی پس از زایمان چگونه خواهد بود؟

هر زنی متفاوت است ، بنابراین می تواند انبوهی از تجارب جنسی پس از زایمان وجود داشته باشد ، از حساسیت خفیف تا درد کامل. همچنین در زنان در ماههای حساس و آخر بارداری رابطه جنسی برقرار نمی شود ، بنابراین ممکن است رابطه جنسی بعد از زایمان پنج تا شش ماه از آخرین رابطه شما انجام شود. در این صورت ، احتمالاً رابطه جنسی کمی ناخوشایند خواهد بود.

اگر زایمان طبیعی داشته باشید ، عضلات واژن شما کشیده شده است ، اما این موقتی است. علاوه بر این ، ممکن است در آنجا احساس خشکی بیش از حد معمول داشته باشید. (این امر خصوصاً در صورت شیردهی بیشتر صدق می کند ، زیرا استروژن را سرکوب می کند و باعث خشک شدن و انقباض واژن می شود.) همچنین مقادیر کم استروژن می تواند بافت واژن را نازک کرده و باعث ناراحتی شود.

گرچه ممکن است برخی از چالش های اولیه برای رابطه جنسی پس از بارداری وجود داشته باشد ، اما کارهای زیادی وجود دارد که شما و همسرتان می توانید انجام دهید تا لذت آن بیشتر شود.

رایج ترین مسائل در رابطه جنسی پس از زایمان عبارتند از:

• خشکی واژن

• بافت واژن نازک

• از دست دادن قابلیت ارتجاعی در بافت واژن

• خون ریزی

• درد

• عضلات “شل”

• درد

• خستگی

• میل جنسی کم

نقش هورمون 

هورمون ها نقش زیادی در بهبودی پس از زایمان و بازگشت به فعالیت جنسی طبیعی دارند.

در روزهای بلافاصله پس از زایمان ، استروژن به سطح قبل از بارداری کاهش می یابد. در صورت شیردهی ، ممکن است سطح استروژن زیر سطح قبل از بارداری فرو رود. استروژن به تأمین روغن کاری طبیعی واژن کمک می کند ، بنابراین سطح پایین هورمون احتمال خشکی واژن را افزایش می دهد.

بافت خشک می تواند منجر به تحریک ، حتی خونریزی ، در حین رابطه جنسی شود. این خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

زایمان واژینال می تواند عضلات کانال واژن را به طور موقت کشش دهد. این عضلات برای بازیابی قدرت و ثبات خود به زمان نیاز دارند.

زایمان سزارین همچنین می تواند بر احساس واژن تأثیر بگذارد. همین مشکلات هورمونی می تواند بافت واژن را خشک و نازک کند و احتمالاً منجر به رابطه جنسی دردناک شود.

به علاوه ، شما از جراحی شکم بهبود خواهید یافت ، بنابراین قبل از شروع رابطه جنسی ، باید مطمئن شوید که محل برش به درستی بهبود یافته است.

راهکارهایی برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان :

   ورزش. برای مبتدیان ، می توانید با انجام ورزش کگل واژن خود را شکل دهید. این تمرینات ساده باعث افزایش جریان خون و بازگرداندن تن به عضلات کف لگن می شود و به واژن کمک می کند تا ساختار اصلی خود را پس از زایمان بازگرداند.

  اقدامات احتیاطی را رعایت کن. اگر هنوز برای بارداری دیگری آماده نیستید ، حتماً در ویزیت پس از زایمان با پزشک خود در مورد گزینه های جلوگیری از بارداری صحبت کنید.

راحت باش. در برخی از کمک کنندگان رابطه جنسی پس از زایمان مانند روان کننده (که به نظر بسیاری از مادران هنگام شروع دوباره رابطه جنسی پس از زایمان ) ضروری است ترشحات طبیعی بدن می تواند درد را کاهش دهد و لذت را افزایش دهد.

قبل از اینکه بتوانید پیوندهای جسمی خود را تقویت کنید ، باید به پیوندهای احساسی خود توجه کنید. بنابراین با شریک زندگی خود در مورد نیازهای جنسی مربوطه خود صحبت کنید و به یاد داشته باشید اگر انرژی لازم برای انجام این نیازها را ندارید اشکالی ندارد.

 

شما هم می توانید از تخصص و مهارتخانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/BXab7mjNfvTjjREV9

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.