تماس : ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹-۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳
آدرس : رشت،چهارراه گلسار،روبروی داروخانه گلسار،ساختمان پزشکان آبان،طبقه پنجم،واحد ۱۲

دوران شیردهی و پریود

مقدمه

تغذیه با شیر مادر به عنوان تاخیر در پریود شناخته شده است. این می تواند برای مادرانی که مایلند قاعدگی را حتی بیش از ۹ ماه به تأخیر بیاندازند ، یک مزیت خوب است . برخی از زنان در هنگام شیردهی اصلا پریود نمی شوند ، بعضی از آنها به طور نامنظم پریود می شوند.

هورمون ها و تغذیه با شیر مادر

هنگام تولد کودک ، شما از قبل به مواد مغذی طبیعی مورد نیاز برای تغذیه مجهز شده اید. پزشک احتمالاً شما را به این کار تشویق می کند. این اغلب به عنوان ایمن ترین و سالم ترین نوع تغذیه برای نوزادان قلمداد می شود.

گرچه به نظر می رسد شیر مادر هنگام تولد کودک به سادگی ظاهر می شود ، اما در اینجا چیزهای بیشتری وجود دارد. در واقع ، همانطور که هورمون ها به حمایت از بارداری شما کمک می کنند ، آنها وظیفه شیردهی را نیز به عهده دارند. پرولاکتین هورمون اصلی مسئول تولید شیر مادر است. توسط غده هیپوفیز تولید می شود که در مغز واقع شده است.

 

دوران شیردهی و پریود
           دوران شیردهی و پریود

چه دوره هایی متوقف می شود؟

پرولاکتین همچنین از قاعدگی جلوگیری می کند. تغذیه با شیر مادر این سطح هورمون ها را بالا نگه می دارد ، بنابراین هرچه مدت طولانی تری شیر دهید ، احتمال اینکه یک دوره کم یا اصلاً پریود نشوید خواهید داشت. از طرفی ، همانطور که کودک خود را از شیر مادر جدا می کنید ، قاعدگی شما نسبتاً سریع برمی گردد.

تغییرات در تغذیه ها

اگر در دوران شیردهی پریود می شوید ، ممکن است تغییرات غیرمنتظره دیگری را نیز مشاهده کنید. به عنوان مثال ممکن است دریابید که کودک شما آنقدر علاقه به زمان تغذیه ندارد و در طول دوره قاعدگی شما کمتر غذا می خورد. تصور می شود که این مربوط به تغییرات طعم شیر باشد.

یا ، وضعیت می تواند برعکس باشد. از آنجا که پرولاکتین تولید شیر را کنترل می کند ، ممکن است در دوران قاعدگی به اندازه کافی تأمین نکنید. در این صورت ممکن است کودک شما بخواهد بیشتر به او غذا دهد.

وقتی چرخه شما عادی می شود

جدول زمانی مشخصی برای بازگشت چرخه های طبیعی وجود ندارد زیرا هر زنی متفاوت است. این احتمال وجود دارد که اگر قبل از بارداری کاملا منظم بودید ، پس از قطع شیردهی باید قاعدگی شما به سرعت برگردد و عادی شود.

همچنین لازم به ذکر است که فقدان یک دوره لزوما به معنی کمبود تخمک گذاری نیست. بعضی از خانم ها تصور می کنند اگر به طور منظم قاعدگی ندارند ، نمی توانند هنگام شیردهی باردار شوند. این همچنین یکی از عوامل اصلی بارداری های غافلگیر کننده در مادران شیرده است.

گرچه کاملاً غیرممکن نیست ، اما بارداری می تواند در دوران شیردهی دشوار باشد. به خاطر داشته باشید که پرولاکتین هم مسئول تولید شیر و هم حمایت از بارداری است. حمایت از همزمان هر دو برای بدن دشوار است. اگر می خواهید در این زمان باردار شوید حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید .

قاعدگی نرمال

اگرچه برخی از شرایط سلامتی ممکن است باعث قاعدگی نامنظم شود ، اما تغییرات هورمونی شایع ترین علت هنگام شیردهی است. به محض اینکه کودک خود را از شیر بگیرید ، خصوصاً بعد از سال اول که کودک از غذاها تغذیه بیشتری می کند ، قاعدگی شما دوباره عادی می شود.

اگر مادر شیرده نیستید ، بلافاصله باید چرخه های طبیعی را داشته باشید. حتی ممکن است چهار هفته پس از زایمان قاعدگی بعدی خود را انجام دهید. اگر قاعدگی نامنظمی دارید ، علیرغم اینکه شیر نمی دهید ، با متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید .

وقتی دوره های نامنظم معنی دیگری دارند

چرخه نامنظم در واقع به این معنی است که چرخه شما کوتاه تر یا طولانی تر از ۲۸ روز معمول است. اگر شیر می دهید ، احتمال اینکه قاعدگی نامنظم به هم مرتبط باشد وجود دارد.

با این حال ، موارد بسیار دیگری وجود دارد که می تواند بر یک چرخه قاعدگی منظم تأثیر بگذارد ،

علائم دیگری مانند لکه بینی ، خونریزی شدیدتر از چرخه طبیعی یا دوره های طولانی را در نظر بگیرید.

بحث در مورد قاعدگی نامنظم را با پزشک خود در نظر بگیرید ، حتی اگر شیر می دهید. آنها می خواهند سایر دلایل را رد کنند ، مانند:

• فیبروم رحم (سلولهای غیر سرطانی روی رحم)

• کاهش شدید وزن

• کیست تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

• بیماری التهابی لگن

در صورت بروز درد شدید یا لکه بینی شدید بین پریود حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید .

 

اگر شما هم نامنظمی پریود در دوران شیردهی دارید ، می توانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/BXab7mjNfvTjjREV9

1 دیدگاه دربارهٔ «دوران شیردهی و پریود»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

بارداری و زایمان

حالت تهوع در بارداری

مقدمه حالت تهوع و استفراغ در بارداری ، که اغلب به عنوان تهوع صبحگاهی شناخته می شود ، در اوایل بارداری بسیار شایع است. این

ادامه مطلب »

متخصص زنان رشت

در صورت ابتلا به فیبروم میتوان باردار شد؟ اغلب خانم های مبتلا به این بیماری می توانند بدون هیچگونه مشکلی باردار شوند ولی برخی از

ادامه مطلب »
بیماری های زنان

غربالگری های زنان

مقدمه این که شما با پزشک خود در مورد آزمایشات غربالگری صحبت کنید ، این حس سلامتی خوبی است. بعضی از آزمایشات ، مانند آزمایش

ادامه مطلب »