خونریزی بعد از یائسگی

خونریزی بعد از یائسگی بسیار نادر و غالباً ناشی از مشکلات جزئی است ، یک علامت مهم و”خطق رمز” است و باید همیشه برای مشاوره به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید.

 

چه عواملی باعث خونریزی بعد از یائسگی می شود؟

خشکی و نازک شدن لایه واژن (آتروفی واژن) شایعترین علت آن است. دیواره های مهبل (واژن) به یکدیگر ساییده می شوند و در نتیجه داشتن یک لکه کوچک خون غیر معمول نیست.

پولیپ های دهانه رحم یا آندومتر که خوش خیم هستند نیز همچنین می توانند خونریزی ایجاد کنند.

اگر خونریزی خارج از وقت مورد درحین هومون درمانی  داشتید ، باید به پزشک معالج مراجعه کنید.

ضخیم شدن رحم (هایپرپلازی آندومتر): این می تواند به دلیل اضافه وزن یا با مصرف قرص های تاموکسیفن (که برای درمان سرطان سینه تجویز می شوند) ایجاد شود. این یک بیماری خوش خیم است اما پتانسیل تبدیل به سرطان را دارد.

سرطان آندومتر : فقط 6٪ از زنان مبتلا به خونریزی پس از یائسگی این تشخیص را دارند. با این حال ، این مهمترین شرطی است که باید رد کنیم.

 

در صورت بروز خونریزی بعد از یائسگی چه کاری باید انجام دهم؟

شما باید از متخصص زنان و زایمان  مشاوره پزشکی بگیرید.

 

در ویزیت شما چه اقداماتی انجام میشود؟

متخصص زنان و زایماناز شما تاریخچه پزشکی کاملی را گرفته و معاینه شکمی و لگن را انجام می دهد. سونوگرافی لگن معمولاً در همان روز انجام می شود تا ضخامت آندومتر رحم و نیز تخمدان ها ارزیابی شود. در صورت لزوم ممکن است اسمیر دهانه رحم نیز انجام شود.

 

بسته به نتایج سونوگرافی شما ، ممکن است هیستروسکوپی لازم باشد. اینجاست که از یک تلسکوپ برای تجسم حفره رحم استفاده می شود. این کار ممکن است تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود و  توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

چه موقع نتایج خود را می دانم؟

 

در قرار ملاقات اولیه شما معمولاً درمورد آنچه ممکن است باعث خونریزی شما شود ، یک ایده منطقی به شما می دهیم. اگر اسمیر یا بیوپسی حاصل شود ، نتایج را می توان سریع ردیابی کرد و در عرض 3-4 روز در دسترس قرار داد.

چه درمانی ممکن است لازم باشد؟

 

این بستگی به علت خونریزی دارد. اگر احتمال خشکی واژن و آتروفی واژن وجود دارد، ممکن است کرم موضعی تجویز شود. پولیپ های دهانه رحم یا آندومتر باید برای آزمایش های بعدی برداشته شود و ارسال شود. اگر خونریزی ناشی از HRT باشد ، می توان آنرا به ترکیب دیگری از داروها تغییر داد. اگر  هایپرپلازی آندومترداشتیم ، گاهی اوقات می توان از پروژسترون خوراکی یا Mirena IUS برای کم کردن این تغییرات استفاده کرد.

 

اگر سرطان آندومتر باشد ، چه کار باید کرد؟

فقط در 6 درصد موارد ، خونریزی بعد از یائسگی ناشی از سرطان آندومتر است. گاهی اوقات سرطان می تواند در لایه سطحی رحم ایجاد شود ، اما  گسترش آن مدت زمان زیادی طول می کشد ، زیرا دیواره های رحم بسیار ضخیم است. سرطان آندومتر معمولاً در مرحله 1 تشخیص داده می شود و اغلب توسط هیسترکتومی لاپاروسکوپی ساده (سوراخ کلیدی) قابل درمان است . برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما در مورد  سرطان آندومتر مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.