تماس : ۰۹۹۱۰۵۳۵۸۶۹-۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳
آدرس : رشت،چهارراه گلسار،روبروی داروخانه گلسار،ساختمان پزشکان آبان،طبقه پنجم،واحد ۱۲

خونریزی بعد از رابطه جنسی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

خونریزی بعد از مقاربت

خونریزی بعد از رابطه جنسی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ بیشتر بانوانی که سن یائسگی را پشت سر گذاشته اند، به دلیل خشکی واژن یا علل دیگر دچار خونریزی بعد از رابطه جنسی می شوند. خونریزی های موقت نمی تواند مشکلی را ایجاد کند. اما باید بدانید که در صورتی که شما یک بیماری زمینه ای قبلی داشته اید، خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند خطرناک باشد.

غالباً مورد نگران کننده ای وجود ندارد یا به دلیل شرایطی که به راحتی قابل درمان باشد ایجاد می شود ، اما در موارد نادر می تواند نشانه ای از سرطان دهانه رحم باشد. اگر متوجه شدید که بعد از رابطه جنسی خونریزی می کنید ، مهم است که برای یافتن علت مورد بررسی قرار بگیرید.اگر در هنگام یا بعد از رابطه جنسی خونریزی دارید سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید. خانم دکتر نفیسه مؤیدنیا پزشک متخصص جراحی های درمانی و بیماری های زنان می تواند به شما کمک کند تا به دلایل بیماری خود آگاه شوید. در ادامه موارد زیر را با هم بررسی می کنیم:

خونریزی بعد از رابطه جنسی را جدی بگیرید

 

 

خونریزی بعد از رابطه زناشویی را جدی بگیرید:

خونریزی رحم بعد از رابطه به خونریزی پس از مقاربت در بین پزشکان معروف است. خونریزی بعد از برقراری رابطه جنسی، علل و عوامل زیادی می تواند داشته باشد. حتی این مورد می تواند در بین بانوانی که به تازگی ازدواج کردند اتفاق بیفتد. دلایل خونریزی بعد ازرابطه جنسی عبارتند از:

عفونت:

عونت ها و بیماری های مقاربتی (STD) مثل کلامیدیا و سوزاک، عفونت های باکتریایی مثل بیماری های التهابی لگن (PID) و واژینیت

 

خشکی واژن:

خشکی واژن (آتروفی یا واژینیت آتروفیک) ناشی از تغییرات هورمونی (سطح پایین تر استروژن) در زنان یائسه است. این امر میتواند باعث کاهش ترشح واژن و نازک شدن بافت واژن شود. نازک شدن بافت واژن یکی از دلایل اصلی است که می تواند منجر به خونریزی شود.  افزایش سن در هورمون استروژن و میزان آن در بدن می تواند تأثیر گذار باشد. علاوه بر سن یائسگی، موارد دیگری هم می تواند باعث خشکی واژن شود. خشکی واژن می تواند ناشی از اصطکاک و عدم روانسازی در حین رابطه جنسی، زایمان، شیردهی، برداشتن تخمدان، شیمی درمانی، استفاده بیش از حد از ژل ها و شوینده های مخصوص واژن، کلر موجود در آب استخرها، داروهای ضد سرماخوردگی، داروهای ضد آسم و افسردگی و سندرم شوگرن باشد.

 

قرص های ضدبارداری:

قرص ضد بارداری هورمونی می تواند پوشش رحم را بی ثبات کند و باعث ریزش آن بصورت تصادفی شود. دلیل آن را نیز می توان به تغییر سطح هورمون های بدن دانست. کم شدن میزان هورمون استروژن در بدن بانوان، می تواند باعث بی ثباتی پوشش رحمی شود.

 

پولیپ دهانه رحم:

پولیپ ها، یک نوع رشد غیر سرطانی هستند. پولیپ می تواند یک توده در رحم شما به وجود بیاورد. حرکت پولیپ در دهانه رحم می تواند باعث خونریزی رگ های کوچک در آن قسمت شود.

 

التهاب دهانه رحم:

دهانه رحم می تواند به دلایل زیادی ملتهب شود. التهاب دهانه رحم یا برون دهی رحم در مرحله تخمک گذاری چرخه قاعدگی بسیار شایع است.

تخمک گذاری ، در اواسط چرخه قاعدگی در حدود روز ۱۴ ، می تواند باعث ریزش نواحی کوچک آندومتر (آندومتر رحمی) شود. بنابراین آندمتر نیز می تواند باعث التهاب دهانه رحم شود.

خونریزی واژن در دوران بارداری:

احتمال اینکه در دوران بارداری، خونریزی را از واژن خود مشاهده کنید، هست. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری یکی از موارد شایع در بین بانوان است. بهتر است موضوع را با یک پزشک در میان بگذارید.

 

به نقل از ویکیپدیا:

خونریزی واژن در دوران بارداری ممکن است عارضه احتمالی بارداری را نشان دهد که باید از نظر پزشکی رفع شود. از دست دادن خون در هر واژن (به لاتین: از طریق واژن) (PV) به طور معمول از پوشش رحم (آندومتر) ناشی می شود ، اما ممکن است از ضایعات رحم یا گردن رحم ، واژن باشد و به ندرت از لوله رحمی ناشی شود. این موارد در دوران بارداری معمولی است. اما همیشه مربوط به خود بارداری نیست.

سرطان دهانه رحم یا واژن (در موارد نادر):

خونریزی های نامنظم از رحم، از جمله خونریزی در حین رابطه جنسی می تواند در موارد نادر، به دلیل سرطان دهانه رحم باشد. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند سرطان دهانه رحم یا سرطان خود رحم باشد. بنابراین باید خونریزی بعد از رابطه جنسی را بسیار جدی گرفت.

برای تشخیص علت اصلی خونریزی واژن بعد از رابطه جنسی ، پزشک ممکن است بسته به علائم دیگر شما ، معاینه داخلی لگن (به صورت دستی) ، معاینه دهانه رحم با استفاده از اسپکولوم یا کولپووسکوپی یا آزمایش حاملگی را توصیه کند.

 

علت خونریزی واژن هنگام رابطه چگونه تشخیص داده می شود؟

در بسیاری از موارد ، خونریزی بعد از برقراری رابطه جنسی چیزی نگران کننده نیست ، اما می تواند نشانه ای از بیماری های بدخیم باشد ، بنابراین همیشه توصیه می شود در صورت مشاهده خونریزی بعد از رابطه، فوراً به پزشک مراجعه کنید. شاید بپرسید از چه روشهای تشخیصی استفاده خواهد شد؟

باید بدانید که بسته به علائم دیگر شما ، پزشک ممکن است روش های متفاوتی را برای تشخیص بیماری انجام دهد. معاینه داخلی لگن یکی از این موارد است. پزشک می تواند دهانه رحم شما را با یک اسپکولوم معاینه کند ، یا تست حاملگی را انجام دهد. آزمایش های پاپ اسمیر و کشت واژن از موارد آزمایش های دیگر است که پزشک می تواند بسته به شرایط شما، آن ها را انتخاب کند.

در صورتی که بیماری زمینه ای نداشته باشید و داروی خاصی مصرف نمی کنید، پزشک برای اولین بار با یک معاینه ساده واژن شما، می تواند به بیماری شما پی ببرد. آزمایش های دیگر در صورت پیدا نکردن دلیل بیماری در معاینه اولیه، انجام می شود.

درمقاله خونریزی بعد از رابطه جنسی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ از سایت خانم دکتر مؤیدنیا متخصص و جراح زیبایی زنان و زایمان در رشت به شما کمک کردیم تا به دلیل بیماری های خود پی ببرید. باید بدانید که برای تشخیص و درمان این بیماری حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت نظر ایشان به مصرف داروهای خود بپردازید. دکتر نفیسه مؤیدنیا پزشک بیماری های زنان و جراحی های درمانی می توانند به درمان شما کنند تا هرچه زودتر بهبود یابید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

کرونا در بارداری

سوال مخاطب: من حامله هستم متاسفانه یک نفر از بستگانم بخاطر کرونا فوت کرد من  از ابتلا به کرونا میترسم لطفا توضیح بدید چکار کنم؟

ادامه مطلب »
بارداری و زایمان

زایمان سزارین

مقدمه زایمان سزارین معمولاً هنگامی انجام می شود که عوارض ناشی از بارداری زایمان طبیعی از طریق واژن را دشوار کرده ؛ مادر یا کودک

ادامه مطلب »