خود مراقبتی در زنان

مقدمه

مراقبت از خود فرآیند پرورش خود است. اما در جامعه ای سریع و اغلب بی نظم ، بسیاری از زنان تمایل دارند نیازهای خود را در فراموش کرده و بیشتر به خانواده توجه کنند. بنابراین بسیاری از زنان دائماً دیگران را در اولویت خود قرار می دهند ؛ مراقبت از خود برای زنان امری ضروری است. از خود مراقبت کنید و زندگی خود را متعادل کنید.

مفهوم خودمراقبتی به عهده گرفتن مسئولیت شخصی در مورد سلامت جسمی ، عاطفی ، فکری و معنوی فرد است. تمرین خودمراقبتی پیشگیری است ، خودخواهانه نیست. با این وجود مفهوم اولویت دادن به مراقبت از خود همچنان بحث برانگیز است. برای بیشتر ما ، اگر از خود مراقبت نکنیم ، هیچ کس دیگری این کار را نخواهد کرد.

خود مراقبتی جسمی در زنان

توجه به کالبد و سلامت جسمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خود مراقبی جسمانی شامل مد نظر قرار دادن فعالیت های ورزشی، مصرف مواد غذایی سالم، خواب کافی، کنترل شرایط محیطی و تاثیر آن بر روح و روان می باشد.

خود مراقبتی پزشکی

تمام افراد در هر سنی نیاز دارند تا برای بررسی وضعیت جسمانی خود به پزشک مراجعه نمایند و آزمایش ها و چکاپ های مخصوصی را برای این بررسی انجام دهند. بررسی وضعیت جنسی زنان به عهده ی متخصص زنان و زایمان می باشد.

در این معاینات، دکتر زنان شرایط جسمی فرد را از نظر؛ تغذیه، میزان رشد قدی و وزنی، فشار خون و بیماری های زمینه ای، تکامل جنسی (چه از نظر فیزیکی و چه از نظر خلق و خویی) مورد بررسی قرار می دهد. همچنین پزشک موظف است اطلاعات لازم جهت پرهیز از رفتارهای پر خطر جنسی را در اختیار نوجوانان قرار دهد.

اما اکثرا دختران در سنین بالاتر به منظور کسب راهنمایی های لازم جهت خود مراقبتی های جنسی و یا اقدامات پیشگیرانه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می نمایند.

مسائل چاقی و تغذیه ای قبل از اقدام به بارداری اهمیت زیادی دارند. این مسائل در سلامت دختران تاثیرگذارند.

به طور مثال چاقی دختران، باعث بلوغ زودرس و تنبلی تخمدان و عوارض ناشی از آن می شود.

متخصص زنان و زایمان؛ سوابق ارثی و پزشکی، شرایط غده ی تیروئید، فشار خون، قد و وزن، معاینه ی پستان ها را در معاینه ی زنان در سنین باروری مد نظر قرار می دهد. در این سنین ممکن است نیاز به معاینات لگنی باشد.

بـاتـوجه به خونریزی‌های ماهانه، همه خانم‌ها در سنین باروری که دوره‌های قاعدگی دارند باید از نظر دریافت آهن و نیز احتمال کم خونی بررسی شوند

مصرف مکمل ها خودسرانه ممنوع

زنانی که تغذیه مناسب دارند، نیازی به مصرف مکمل ها ندارند و تنها در برخی از سنین مانند چند سال قبل و بعد از یائسگی و در برخی شرایط مانند بارداری باید مکمل مصرف کنند.

زنان تنها پنج سال قبل از یائسگی باید مکمل کلسیم مصرف کنند و همچنین باید میزان ویتامین دی بدن آنها بررسی شود تا اگر پایین باشد، برای آنها تجویز شود.

زنانی که قصد بارداری دارند، باید قبل از آن فولیک اسید مصرف کنند ؛ به طور کلی مصرف ویتامین های محلول در آب اشکالی ندارد اما ویتامین های D، A و K محلول در چربی هستند که ازدیاد آنها باعث مسمومیت ویتامینی می شود.

سرطان سینه

سرطان سینه به عنوان شایعترین نوع سرطان در بین زنان است که باید از 30 سالگی تحت معاینه سالانه توسط پزشک قرار گیرند و از 40 سالگی ماموگرافی سالانه داشته باشند.

زنانی که سابقه سرطان سینه در بستگان نزدیک به ویژه بستگان مادری دارند، باید از 20 سالگی بررسی های لازم مانند ماموگرافی و سونوگرافی را انجام دهند.

سرطان دهانه رحم

برخی سیستم ها در زنان هستند که می توان حالت های پیش سرطانی را برای آنها تشخیص داد؛ به این صورت که با انجام آزمایش هایی احتمال بروز سرطان در این سیستم ها را پیش بینی کرد.

مهمترین ارگانی که می توان برای آن اقدامات پیشگیرانه انجام داد، دهانه رحم است که با تست پاپ اسمیر قابل تشخیص است.

فردی که دچار سرطان رحم می شود، شاید پروسه آن از 20 سال قبل شروع شده باشد؛ بنابراین اگر قرار است کسی در سن 50 سالگی دچار سرطان دهانه رحم شود، باید در 30 سالگی تحت معاینات پزشکی قرار گیرد تا اگر ضایعه ای مشاهده شد، بتوان آن را به موقع درمان و از بروز سرطان در سال های بعد پیشگیری کرد.

توصیه می شود که زنان در سه سال اول ازدواج سالی یک بار این تست را انجام دهند ، میزان دقت تست پاپ اسمیر (نگهداری نمونه در مایع) 90 درصد است و از آنجا که سلول ها در این روش به خوبی حفظ می شوند، آزمایشگاه می تواند به خوبی سلول های غیرطبیعی را تشخیص دهد.

علت اصلی سرطان دهانه رحم عفونت های اچ پی وی و زگیل های تناسلی است که شیوع رو به افزایشی در جامعه یافته است.

سرطان تخمدان

در مورد سرطان تخمدان اقدام پیشگیرانه خاصی نمی توان انجام داد اما توصیه می شود که آزمایش خون یا سونوگرافی های واژینال بعد از 40 سالگی و معاینات لگنی به صورت سالانه انجام شود. البته به طور کلی سرطان تخمدان بسیار پیشرونده است و چندان قابل پیش بینی نیست.

سرطان رحم

معاینات سالانه در پیشگیری از سرطان رحم بسیار موثر است، زنانی که خونریزی غیرطبیعی دارند و یا چاق هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند بنابراین باید برای آنها بررسی های دقیق و اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد تا از بروز این بیماری پیشگیری شود.

 

خودمراقبتی در زنان

                    خودمراقبتی در زنان

 

انواع خود مراقبتی در زنان

• پیاده روی منظم هفتگی (به طور مثال یک شخص سالم می تواند سه الی چهار مرتبه در هفته به پیاده روی برود)

• نوشیدن آب به مقدار کافی (6 الی 8 لیوان در روز)

• مصرف میوه و سبزیجات

• خوردن غذاهای سالم و پرهیز از مصرف فست فود و غذاهای رستورانی

• مصرف مکمل های تجویز شده توسط پزشک

• معاشرت با افراد مناسب و مثبت اندیش

• انجام چکاپ های منظم پزشکی در زمان مناسب

• اهمیت به داشتن وزن ایده آل

• پرهیز از رفتارهای پرخطر و …

 

اگر شما هم تمایل به حفظ سلامتی خود دارید ، توانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/BXab7mjNfvTjjREV9

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.