حفظ باروری در زنان مبتلا به سرطان

مقدمه

وقتی فرد مبتلا به سرطان می خواهد بعد از پایان درمان بچه دار شود ، برنامه ریزی لازم است. گاهی این امر شامل حفظ باروری است. حفظ باروری زمانی است که تخمک ها ، اسپرم ها یا بافت های تولیدمثلی نجات داده یا محافظت شوند تا فرد در آینده بتواند از آنها برای بچه دار شدن استفاده کند.

انواع خاصی از جراحی سرطان می تواند منجر به از بین بردن اندام های مورد نیاز بارداری شود ، و برخی از روش های درمانی ممکن است سطح هورمون ها را تغییر داده یا به تخمک های زن آسیب برساند. این تأثیرات منجر به از دست رفتن باروری برخی از خانمها در طول درمان می شود که می تواند موقت یا دائمی باشد .

حفظ باروری

درمان های سرطانی ، از جمله شیمی درمانی ، پرتودرمانی و جراحی ، می تواند به اندام های تولید مثل شما آسیب برساند و بارداری را دشوار می کند.

اگر می خواهید در آینده باردار شوید ، قبل از شروع درمان با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. آنها می توانند در مورد گزینه های شما برای احتمال باروری شما صحبت کنند.

گزینه های احتمالی حفظ باروری عبارتند از:

انجماد جنین. این شامل انجماد تخمک بارور شده است.

انجماد تخمک این روش شامل انجماد تخمک نابارور است.

انجماد تخمک و جنین روشهایی است که طی آن تخمهای بالغ از تخمدان شما خارج شده و منجمد شده و برای استفاده احتمالی در آینده ذخیره می شود. آنها می توانند به صورت تخمک های بارور نشده منجمد شوند و یا با اسپرم بارور شوند و به عنوان جنین منجمد شوند.

جراحی برای حفظ باروری. در بعضی موارد می توان جراحی را انجام داد که فقط یک تخمدان را برداشته و تخمدان سالم را حفظ می کند. این معمولاً فقط در مراحل اولیه سرطان تخمدان امکان پذیر است.

حفظ بافت تخمدان. این شامل برداشتن و انجماد بافت تخمدان برای استفاده در آینده است.

   سرکوب تخمدان. این شامل مصرف هورمون ها برای سرکوب موقت عملکرد تخمدان است.

 

حفظ باروری در زنان

               حفظ باروری در زنان

پروژسترون درمانی

برای سرطان رحم در مراحل اولیه زنان جوانتر گاهی اوقات دچار هایپرپلازی آندومتر (تغییرات پیش سرطانی در سلولهای رحم پوشیده شده) یا سرطان مرحله آهسته و آهسته مخاط رحم (آدنوکارسینوما) می شوند. درمان معمول جراحی رحم (جراحی برداشتن رحم) است. با این حال ، زنان مبتلا به سرطان آندومتر در مرحله 1 ، درجه 1 که هنوز می خواهند بچه دار شوند ممکن است این گزینه را داشته باشند که در عوض با هورمون پروژسترون ، از طریق دستگاه داخل رحمی (IUD) یا به صورت قرص درمان شوند. بعد از زایمان بسیاری از آنها رحم ، لوله های رحمی و هر دو تخمدان را از بین می برند. از آنجا که خطر ابتلا به سرطان تخمدان نیز در آنها زیاد است ، پزشکان معتقدند زنان جوان مبتلا به سرطان رحم نباید بافت تخمدان را منجمد کرده و بعداً آن را در بدن خود قرار دهند.

 

شما هم میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/CoWwVobZKmSnTkp96

مقالات مرتبط : علائم اولیه سرطان تخمدان چیست و چگونه آن را تشخیص می دهند ؟ ، جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) ، تشخیص و درمان سرطان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.