توده های سینه

توده سینه چه حسی دارد؟

برآمدگی ,وتوده در سینه بسیار شایع است که 90٪ آنها غیر سرطانی هستند. انواع مختلفی از توده های خوش خیم (غیر سرطانی) پستان وجود دارد که می توانند علل مختلفی داشته باشند.

 

انواع توده های غیر سرطانی پستان شامل فیبرونونوما ، کیست و آبسه است. با وجود این واقعیت که آنها رایج هستند و اغلب بی ضرر هستند ، همیشه اگر به تغییرات غیرمعمول یا توده مشاهده می کنید ، به پزشک مراجعه کنید. آنها همیشه نیاز به درمان ندارند.

 

برای درک تغییرات عادی که در هنگام قاعدگی در مورد سینه شما اتفاق می افتد ، و از وجود هرگونه برآمدگی یا تغییر غیرمعمول آگاه باشید ، مهم است که با بررسی منظم خود ، آگاهی را توسعه دهید. اگر بالای 50 سال سن دارید ، غربالگری منظم سرطان پستان هر سه سال (معمولاً با ماموگرافی) توصیه می شود.

اگر متوجه شدید توده غیرمعمول پستان دارید باید به پزشک به جهت تشخیص علت مراجعه کنید.

مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر است:

بافت ضخیم در بخشی از پستان.

تغییر در اندازه یا شکل پستان.

تغییر در ظاهر نوک سینه (مثلاً فرو رفتگی یا افتادگی)

ترشح نوک پستان ، با خون یا بدون خون.

تغییرات پوست سینه های شما (که بعضاً به دلیل ظاهر پوست «پوست پرتقال» خوانده می شود)

بثورات پستان – روی یا اطراف نوک پستان.

درد مداوم در پستان یا زیر بغل.

توده یا تورم در زیر بغل.

 

علل

توده های پستان می تواند در اثر موارد مختلفی ایجاد شود و بیشتر آنها به دلیل تغییرات هورمونی است که در طول چرخه قاعدگی ماهانه شما اتفاق می افتد.

بافت طبیعی پستان در واقع دارای بافت شلی است ، به خصوص زیر بغل. بعضی اوقات تغییرات در بافت پستان به دلیل تجمع مایع در بافت ها ،و همچنین به میزان بالاتر استروژن است که باعث بزرگ شدن مجاری سینه یا سطح بالاتر پروژسترون می شود که باعث تورم غدد می شود.

کیست پستان کیسه ای پر از مایع است که وقتی بافت همبند پستان خیلی سریع رشد می کند به وجود می آید. همچنین تصور می شود که کیست ها در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شوند. آنها اغلب به خودی خود ناپدید می شوند ، و اگر بسیار بزرگ یا دردناک باشند ، می توان آنها را تخلیه کرد.

 

اقدام بعدی چیست؟

ما می دانیم که یافتن یک توده سینه بسیار ناراحت کننده است ، به همین دلیل ما برای معاینه یک پزشک باتجربه را پیشنهاد می کنیم و در صورت لزوم مراجعه بیشتر به سونوگرافی توصیه میشود. بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند ، اما تا زمانی که این موضوع را تأیید نکنند ، طبیعی است که احساس اضطراب کنید.

 

سؤالات متداول

یکتوده در سینه ام پیدا کردم. باید چکار کنم؟

اولین نکته اینکه وحشت زده نشوید. از بین ده برآمدگی پستان هشت مورد خوش خیم است و تغییرات پستان در هفته منتهی به پریود شما شایع است. برای اطمینان از اینکه شرایط خوب است با پزشک ملاقات کنید.

 

کیست پستان چیست؟

کیست پستان کیسه ای پر از مایع است که وقتی بافت همبند پستان خیلی سریع رشد می کند به وجود می آید آنها بسیار رایج هستند و تصور می شود که ناشی از تغییرات هورمونی هستند. آنها اغلب به خودی خود ناپدید می شوند ، و اگر بسیار بزرگ یا دردناک باشند ، می توان آنها را تخلیه کرد.

 

آیا طبیعی است که برآمدگی سینه داشته باشیم؟

بله ، داشتن سینه هایبا بافتی پر گره بسیار شایع است.راه حل این است که خود را مرتباً معاینه کنید ، تا با الگوهاو تغییرات خود آشنا شوید و بتوانید چیزهای غیر معمول را تشخیص دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.