تشخیص و درمان دیابت حاملگی

دیابت حاملگی زمانی است که زنان هنگام بارداری به نوعی دیابت مبتلا می شوند. در حالی که این می تواند یک چشم انداز ترسناک باشد ، من به بیمارانم اطمینان می دهم که اکثریت قریب به اتفاق زنان پس از زایمان به حالت عادی بر می گردند. این امر با رژیم غذایی دقیق و ورزش امکام پذیر است.

 

دیابت حاملگی به این علت می تواند در دوران بارداری ایجاد شود زیرا که جفت هورمونی به نام لاکتوژن جفت انسان (HPL) تولید می کند ، که توانایی بدن در تولید انسولین را مهار می کند. بدون انسولین کافی – هورمونی برای کمک به بدن شما در جذب گلوکز یا “قند” است – گلوکز در جریان خون شما جمع می شود و باعث می شود سطح قند خون شما زیاد شود.

 

آیا من در معرض خطر هستم؟

برخی از خانمها بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به دیابت حاملگی قرار دارند و اگر خصوصیات خاصی دارید باید در مورد آن با پزشک یا متخصص زنان مشورت کنید. زنانی که باید از این امر آگاهی ویژه داشته باشند شامل افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالا (BMI) هستند ، کسانی که در گذشته نوزادانی با وزن بیش از 4 کیلوگرم داشته اند و زنانی که از اقوام با درجه یک خویشاوندی, افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا دیابت حاملگی داشته اند. همچنین مطالعات نشان داده است که زنان با منشا آسیایی ، آفریقایی- کارائیب یا خاورمیانه نیز می توانند در معرض خطر بیشتری باشند.

 

در حین سونوگرافی ، اگر پزشک معالج مقدار زیادی مایعات آمنیوتیک در اطراف نوزاد شناسایی کند ، به احتمال زیاد کودک شما با وزن زیادی به دنیا خواهد آمد و شما نیز ممکن است برای علائم بیماری تحت نظرگرفته شوید.

 

اگر پزشک شما احتمال دهد که شما در معرض خطر ابتلا به دیابت حاملگی هستید ، برای شما آزمایش تحمل گلوکزنسخه می شود و این تست در 24 تا 28 هفته بارداری انجام میشود. این تست به صورت ناشتا یک ساعت و دو ساعت بعد مصرف محلول قندی تکرار میشود.

 

در حالی که پزشک شما در اولین ملاقات با شما خطر ابتلا به دیابت حاملگی را تشخیص می دهد ، این بیماری معمولاً تا حدود نیمی از دوران بارداری شما بروز نمی کند. زنانی که به دیابت حاملگی مبتلا می شوند ممکن است متوجه تغییراتی در بدن خود نشوند ، اما علائمی که ممکن است مشاهده کنید شامل خستگی ، افزایش تشنگی یا عفونت های ادراری  مکرراست.

 

این برای کودک من چه معنی دارد؟

در طول دوران بارداری خود را مجبور خواهید شد که مصرف قند خود را کاهش داده و یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای مدیریت قند خون خود استفاده کنید. اگر چه من توصیه می کنم که همه مادران سعی کنند از رژیم غذایی سالم پیروی کنند .

 

پزشک شما به شما کمک می کند تا رژیم غذایی خود را تغییر دهید ، اما اگر قادر به کنترل موثر قند خون نیستید ، ممکن است برای کمک به شمااز تزریق انسولین یا قرص نیز استفاده شود.

 

دیابت حاملگی با افزایش تولید انسولین می تواند بر کودک شما تأثیر بگذارد ، که می تواند منجر به افزایش وزن هنگام تولد یا خطر بیشتر زردی شود. با این وجود می توانید اطمینان داشته باشید که این شرایط به ندرت منجر به مشکلات جدی در سلامت نوزاد می شود.

 

اگر کودک شما بزرگ است یا شما برای کنترل قند خون خود در حال استفاده از دارو هستید ، ممکن است لازم باشد در حدود 37 تا 38 هفته زایمان کنید .

 

بیماران همچنین باید از خطر ابتلای کودک خود به وضعیتی بنام هیپوگلیسمی آگاه باشند ، یعنی ممکن است که کودک شما با قند خون پایین به دنیا می آید. از شما خواسته می شود که هر چه سریعتر کودک خودرا  تغذیه کند و کودک شما به یک تست قند خون از پاشنه پا نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که میزان قند خیلی پایین نیست. در صورت بروز این مسئله ، ممکن است کودک شما برای تثبیت قند خون به فرمول خوراکی نیاز داشته باشد.

 

آیا باید نگران باشم؟

اکثریت زنانی که مبتلا به دیابت بارداری هستند ، نوزادان سالم و خوشبختی به دنیا می آورند و با داشتن یک رژیم غذایی سالم ، هیچ دلیلی برای نگرانی ندارند.

 

شناسایی شرایط اولیه و مدیریت آن در طول دوران بارداری به کاهش خطر بروز هرگونه مشکلی برای شما و کودک در دوران بارداری و زایمان کمک خواهد کرد.

 

برخی از نوزادانی که به دلیل قند خون زیاد مادر رشد بیش از حد می کنند ، در معرض خطر عارضه ای به نام دیستوشی شانه قرار دارند که زایمان سر انجام شده و به دلیل اندازه بزرگ شانه ,شانه و بدن درکانال زایمان گیر می کنند. اگر احساس شود کودک شما در معرض خطر است ممکن است از 37 هفته یا زودتر به شما القاء زایمان داده شود. در بعضی موارد ممکن است سزارین نیز مد نظر گرفته می شود.

 

پیامدهای طولانی مدت چیست؟

کسانی که دیابت حاملگی را تجربه می کنند ، اغلب خوشحال می شوند که بشنوند که معمولاً یک بیماری موقتی است و به محض تولد بهبودی حاصل میشود.

 

اما آگاهی از این نکته مهم است که دیابت بارداری خطر ابتلا به دیابت را در مرحله بعدی زندگی افزایش می دهد ، بنابراین زنان مبتلا به دیابت حاملگی باید تحت نظر گرفته شوند و برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماریاحتمالی آینده گام های ساده ای بردارند. این امر مستلزم داشتن یک شیوه زندگی سالم با مصرف قند کم و بررسی قند خون در هفته های بعد از زایمان ، و از آن پس به صورت سالانه با پزشک معالج خود است. تناسب اندام و در وزن ایده آل نیز خطرابتلای شما را کاهش می دهد.

 

توصیه می کنم با یک متخصص زنان جهت مدیریت صحیح بیماری خود ملاقات کنید تا شما را ارزیابی کند و تمام توصیه های مورد نیاز شما را برای مدیریت شرایط و استقبال از یک کودک سالم در زمان رسیدن به شما ارائه دهد.

 

چه می شود اگر من در حال حاضر مبتلا به دیابت هستم؟

اگر قبلاً از بیماری دیابت نوع 1 یا نوع 2 رنج می برید ، توصیه می شود به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و مشاوره کنید تا اطمینان حاصل شود که میزان قند خون شما قبل از بارداری و در دوران بارداری کنترل می شود. در حالی که علائم و تکنیک های مدیریت نسبتاً شبیه به دیابت بارداری است ، شما در

معرض خطر بیشتری برای عوارض در دوران بارداری خود قرار خواهید گرفت و باید از نزدیک مورد بررسی قرار بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.