تست پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر پاپ اسمیر شما غیرطبیعی بود ، اضطراب و نگرانی شدیدی تجربه خواهید کرد. با این حال ، یک پاپ اسمیر غیر طبیعی تقریباً همیشه به  این معنی است که یک مشکل جزئی (تغییر قبل از سرطانی) تشخیص داده شده است و چیز جدی (مانند سرطان دهانه رحم) نیست. این بدان معناست که آزمایش پاپ اسمیر شما کار خود را انجام داده است و این مشکل جزئی اکنون قابل حل است. داشتن یک اسمیر غیر طبیعی (یک مورد در دوازده مورد اسمیر غیر طبیعی است) بسیار رایج است ، اما در کل سرطان بسیار نادر است.

 

معنی پاپ اسمیر غیر طبیعی؟

ناهنجاری پاپ اسمیر می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. اصطلاح پزشکی که برای توصیف اسمیر غیر طبیعی استفاده می شود ، dyskaryosis است. پاپ اسمیر دیسکاریوز شدید ، معمولاً 5-10 سال قبل از سرطان دهانه رحم رخ می دهد. اسمیرهای درجه پایین (خفیف و مرزی) اغلب بدون هیچگونه درمانی به حالت عادی برمی گردند. در حالی که ، اسمیرهای درجه بالا (متوسط ​​و شدید) اغلب نیاز به درمان دارند. کولپوسکوپی اغلب برای بررسی هر درجه از اختلال خواهد توصیه می شود.

 

چه عواملی باعث ایجاد یک  پاپ اسمیر غیر طبیعی می شوند؟

اسمیرهای غیر طبیعی غالباً نشان دهنده ناهنجاری قبل از سرطان در دهانه رحم است. این ناهنجاری های پیش سرطانی ناشی از ویروس ویروس پاپیلوما انسان (ویروس HPV یا Wart) است. این یک عفونت بسیار شایع است و 60 تا 70 درصد از زنان (و آقایان) آن را در برخی از مراحل زندگی مبتلا می کند. اکثر زنان (95٪) این بیماری را از طریق مصونیت خود از بین می برند ، اما در بعضی از خانم ها ممکن است باعث لک بینی و خونریزی غیر طبیعی شود.

 

با داشتن پاپ غیرطبیعی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با تغییرات درجه پایین (دیسکاریوز خفیف و تغییر مرزها) ، یا به شما توصیه می شود که یک اسمیر مکرر انجام دهید یا ممکن است برای بررسی بیشتر و کولپوسکوپی به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر تأیید شود که تغییرات کولپوسکوپی خفیف است ، معمولاً یک روش محافظه کارانه دنبال می شود زیرابه احتمال بالا خود به خود خوب می شود. با این حال شما بایدجهت بررسی مطابق دستورالعمل به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. با تغییرات درجه بالا (دیسکاریوز متوسط ​​و شدید) برای انجام کولپوسکوپی و درمان احتمالی به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنید. اگر این تغییرات درمان نشوند ، آنها خطر پیشرفت به سرطان در طی 5 تا 10 سال را دارند.

 

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش ساده در مطب است و به عنوان یک شیوه بسیار شبیه به انجام یک آزمایش اسمیر انجام می شود. دهانه رحم با استفاده از یک اسپکولوم دیده می شود و برای اثبات تغییرات درجه پایین / بالا تحت بزرگنمایی بررسی می شود. دو بررسی روی دهانه رحم (اسید استیک و ید) اعمال می شود که در صورت وجود  ، ناهنجاری ها را برجسته می کند.

 

درمان شامل چه مواردی است؟

متداول ترین نوع درمان LLETZوLEEP هستند. این روشها معمولاً در مطب تحت بی حسی موضعی انجام می شود. پس از بی حس کردن دهانه رحم با بی حسی موضعی ، از یک حلقه سیم برای از بین بردن سلولهای غیر طبیعی استفاده می شود. این یک عمل سریع و آسان است و در برخی ازموارد درد کم وجود دارد ، اما درد شدید وجود ندارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.