تاثیر کرونا بر خانواده ها

مقدمه

ویروس کرونا ویروس جدید (COVID-19) همه را تحت تأثیر قرار داده است ، برخی شدیدتر از سایرین. برای تعدادی از خانواده ها ، این می تواند به معنای ایجاد تغییرات بزرگ در کارهای روزمره به دلیل مشکلاتی در خانواده ها باشد .

این می تواند به معنی افزایش اضطراب در کودکان ، تنش در روابط والدین یا ترس عمومی باشد. یافتن “عادی جدید” می تواند چالش برانگیز باشد

خانواده قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین بنیان زندگی بشری محسوب می‌شود که نقش زیادی در شکل‌گیری هویت و مسیر زندگی هر انسان دارد و خانواده و ارتباطات بین آن‌ها متأثر از فاکتورهای مختلفی مانند وراثت، شخصیت، اجتماع، محیط، سیاست، اقتصاد و…است.

خانواده

بیماری همه گیر COVID-19 خانواده ها را مجبور کرده است تا با حمایت های اندک سعی در حفظ تعادل کار و خانواده داشته باشند. با تعطیل بودن مدارس و مهد کودک ، والدین تنها مسئول مراقبت از کودکان و شاید حتی آموزش در خانه هستند. با این حال ، بسیاری از والدین نیز در حال کار در خانه هستند ، در حالی که دیگران به دلیل از دست دادن شغل خود ، نگرانی های مالی زیادی دارند ، و با این حال ممکن است دیگران که درگیر بهداشت هستند ، دور از خانواده خود زندگی کنند تا آنها را در معرض ویروس قرار دهند. هر شرایطی که باشد ، تعادل کار و خانواده به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است .

آسیب روانی

همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان و تحت تأثیر قرار گرفتن زندگی اجتماعی، بیماری‌های روانی نیز در جامعه افزایش یافته است. یکی از اقشار سنی که از جنبه روانی پس از شیوع کووید ۱۹ آسیب دیده‌اند کودکان و نوجوانان هستند، متخصصان می‌گویند صدمات قرنطینه، تعطیلی مراکز تفریحی و نیز تعطیلی مدارس، تأثیرات منفی زیادی بر این قشر داشته است.

کودکان و نوجوانانی که به مدرسه، ورزش کردن و یا رفتن به مراکز تفریحی وابستگی زیادی داشتند در همه گیری ویروس کرونا بیشترین آسیب روانی را دیده‌اند البته این موضوع به هیچ عنوان تعجب آور نیست.

با شیوع کرونا در خانواده ‌ها شاهد تنش و اضطراب بیشتر و دخالت در امور شخصی یکدیگر هستیم به‌ویژه برای کسانی که شرایط شغلی‌شان به نحوی است که کار خود را از دست دادند یا ساعات شغلی آنان کمتر و حضور در خانواده بیشتر است .

شرایط منفی

واقعیت این است که اکثر خانواده‌ها به خاطر اینکه می‌توانند کمتر بیرون و مهمانی بروند، سفر و فعالیت‌های خارج از منزل داشته باشند ساعات حضور اعضا در خانواده زیاد شده و شاید شنیده باشید تنش‌ها افزایش پیداکرده و جروبحث‌ها بیشتر شده است.

دیدگاه منفی نسبت به حضور بیشتر در منزل این است که فاجعه سازی کنیم و بگوییم این شرایط ایجادشده و ما از دست هم خسته شدیم و مدام در حال دعوا هستیم و این استرس ناشی از افکار و نگرانی‌های زیاد مسئله را تشدید می‌کند.

شرایط مثبت

شاید در گذشته افراد خانواده به دلایل کاری و یا مشغله های دیگر فرصت زیادی برای هم نداشته باشند ، اما در دوران کرونا باید بیشتر جویای حال یکدیگر بوده و فرصت مناسبی برای شناخت بیشتر و شناخت حساسیت‌ها و نقاط قوت و شناخت روحیات همدیگر فراهم کنند

ممکن است در برخی خانواده‌ها در دوران پسا کرونا صمیمت بین افراد افزایش پیدا کند و برخلاف آنچه خیلی‌ها نگران هستند که فاصله و تنش شکل بگیرد ؛ همه فرصت صحبت و گفت‌وگوی فعال را داشته باشند، می‌توان این فضا را تبدیل به فرصتی برای صمیمیت ، شناخت بیشتر و بهتر اعضای خانواده نسبت به همدیگر کرد .

روابط مناسب بین خانواده ها در دوران کرونا باعث ایجاد صمیمت بیشتر و آسیب‌پذیری کمتری می‌شود ، باید توجه داشته باشیم که تبادلات عاطفی کلمات و در هم آغوش کشیدن بین اعضای خانواده قوی باشد تا در برابر مشکلات روحی و جسمی شاهد آسیب‌پذیری کمتری باشیم.

فضای مجازی

خیلی از افراد در خانواده قبل از شیوع کرونا و در حال حاضر هم استفاده مفرط از فضای مجازی دارند و این باعث ایجاد فاصله میان اعضای خانواده شده است که به خاطر در منزل ماندن شاهد تشدید استفاده از فضای مجازی هستیم.

توصیه

در شرایطی که ممکن است یکی از اعضا به بیماری کرونا مبتلا شده باشد قطعاً محور و اساس برخورد با این مسئله حمایت عاطفی و روان‌شناختی، دادن امید به فرد بیمار و کنترل افکار اضطراب زا است که باید مدنظر داشته باشیم.

 

در صورت تمایل میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت  بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/RTVyzcKFA76ibfQo6

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.