تاثیر قرص های ضدبارداری بر پوست و مو

مقدمه

شاید شنیده باشید که کنترل بارداری هورمونی می تواند آکنه را بهبود بخشد و موهای شما را پرتر کند. همچنین ممکن است شنیده باشید که کنترل بارداری هورمونی می تواند باعث ایجاد آکنه یا ریزش مو شود.

این می تواند گیج کننده باشد ، به خصوص هنگامی که تجربه شخصی شما با دوستان و عزیزانتان یا آنچه به شما گفته شده متفاوت است. نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی باعث تغییراتی در پوست و مو می شود.

بهترین چیزهایی که باید بدانید

♦ استروژن اثر آکنه را بهبود می بخشد ، در حالی که برخی از پروژستین ها (نسخه مصنوعی هورمون پروژسترون) ممکن است باعث بدتر شدن آکنه شوند

♦ آندروژن ها (گروهی از هورمون ها که شامل تستوسترون هستند) می توانند باعث پوست چرب و رشد موهای زائد شوند

♦ نوع پروژستین مورد استفاده در موارد جلوگیری از بارداری ، زیرا برخی از آنها اثر آندروژنیک بیشتری نسبت به بقیه دارند

تجویز قرص های ضدبارداری

برای درمان آکنه و هیرسوتیسم (رشد موهای تیره و درشت بیش از حد انتظار در مناطقی از بدن مانند صورت ، قفسه سینه ، شکم و ران ها) ، و گاهی ریزش مو می توان قرص های ضدبارداری را تجویز کرد.

چگونه هورمون ها بر روی پوست و مو تأثیر می گذارند ؟

سلول های موجود در پوست و فولیکول های مو حاوی گیرنده هایی هستند که هورمون ها سلول را برای ایجاد تغییرات خاص فعال می کنند.

استروژن با کاهش تولید چربی و ماندگاری مو در مرحله رشد خود بر روی مو و پوست تأثیر می گذارد .

همه موارد کنترل بارداری هورمونی یکسان نیستند. جدا از دسته های ترکیبی در مقابل فقط پروژسترون ، نوع خاصی از پروژستین بین روش ها متفاوت است و می تواند عوارض جانبی را برای مو و پوست تغییر دهد.

برخی از پروژسترون ها آندروژنیک بیشتری دارند (احتمالاً گیرنده های آندروژن را فعال می کند) و می توانند پوست و موها را چرب کنند یا منجر به رشد بیش از حد مو شوند. سایر پروژسترون ها ضد آندروژنیک هستند (گیرنده های آندروژن را مسدود می کنند) و ممکن است باعث چربی مو و پوست شود و از رشد بیش از حد مو محافظت کند .  به همین دلیل ممکن است نوع پروژستین برای برخی از افراد مهم باشد که در نظر بگیرند.

هورمون ، دوز مصرفی و مسیر خاص می تواند بر اینکه کسی دارای عوارض جانبی مفید یا ناخواسته باشد تأثیر بگذارد.

عوارض جانبی رایج کنترل بارداری هورمونی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

• حالت تهوع

• افزایش وزن

• سینه های دردناک یا متورم

• لکه بینی بین دوره ها

• دوره های سبک تر

• تغییرات خلق و خوی

موارد منع مصرف مطلق ضد بارداری خوراکی

• میگرن با هاله

• سیگار کشیدن: زنان بالای 35 سال که روزانه 15 نخ سیگار می کشند

• بیماری ایسکمیک قلب ، گذشته یا جریان

• سکته

•بیماری کبدی فعال: هپاتیت ویروسی ، سیروز یا تومور

• جراحی عمده با بی حرکتی طولانی مدت (داروهای ضد بارداری ترکیبی باید 4 تا 6 هفته قبل از چنین جراحی متوقف شود)

• ترومبوز وریدی عمیق ، گذشته یا جریان

• فشار خون بالا: ضعیف کنترل شده (سیستولیک> 160 میلی متر جیوه یا دیاستولیک> 100 میلی متر جیوه)

• سرطان پستان ، در حال حاضر (در 5 سال گذشته تشخیص داده شده است)

مزایای استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری (داروهای ضد بارداری خوراکی) می توانند باعث بهبود آکنه در زنان شوند.

از این قرص ها می توان به عنوان درمان آکنه در زنان استفاده شود زیرا هورمون ها را کنترل می کند. این بدان معنی است که می تواند میزان آندروژن های آکنه ساز را در بدن کاهش دهد. با گذشت زمان ، این می تواند باعث شفافیت پوست شود. اگر نزدیک به چرخه قاعدگی شما دچار آکنه شوید ، قرص های جلوگیری از بارداری می توانند به شما کمک کنند.

هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری برای درمان آکنه ، باید انتظار داشته باشید که چند ماه طول بکشد تا پوست شما پاک شود.

کسانی که زیاد جوش می زنند، از داروهای ضد جوش معمولی نتیجه نمی گیرند و در عین حال از افزایش موهای زائد روی صورت و سینه، ریزش موی سر و اختلالات قاعدگی رنج می برند، باید حتماً سونوگرافی تخمدان و آزمایش خون انجام دهند تا از لحاظ هورمونی بررسی شوند. اگر مشخص شود فرد اختلال هورمونی یا کیست تخمدان دارد برای او داروی ضدبارداری تجویز می شود زیرا داروهایی که حاوی هورمون های زنانه هستند معمولاً باعث بهبود جوش ها، نازک شدن موهای زائد و کاهش ریزش موی سر می شوند. اسپیرونولاکتون یکی دیگر از داروهایی است که در این موارد تجویز می شود. این دارو اثرات هورمون های مردانه را در بدن خانم ها خنثی می کند اما تغییری در میزان ترشح هورمون ها ایجاد نمی کند؛ به همین دلیل در درمان موهای زائد، ریزش موی سر و جوش صورت نسبت به داروهای دیگر مصرف بیشتری دارد. اما داروهای ضدبارداری با داشتن ترکیبات استروژن و پروژسترون میزان هورمون های زنانه را بالا می برند و از این طریق مانع فعالیت هورمون های مردانه می شوند. در هر صورت اگر هر یک از این داروها توسط پزشک تجویز شوند، جای نگرانی وجود ندارد.

مراحل درمان

داروهای ضدبارداری با هدف بهبود وضعیت پوست و مو باید برای مدت معینی مصرف شوند؛ بنابراین اگر دوره درمان آنها کامل نشود علائم بیماری عود می کند. داروی اسپیرونولاکتون نیز باید حدود 2 تا 3 سال مصرف شود تا بیمار نتیجه مطلوب بگیرد. بعد از این دوران علائم، بهبود پیدا کرده و معمولاً دیگر عود نمی کنند، مگر اینکه بیماری فرد ارثی باشد؛ در این صورت دارو باید به صورت دائمی مصرف شود. تأثیرگذاری این داروها معمولاً از ماه دوم و سوم مصرف آشکار می شود؛ بنابراین بیماران باید صبور باشند و طی فواصل منظم آزمایش هورمونی انجام دهند. بعضی بیماران فقط یک بار به پزشک مراجعه می کنند و به مراجعات بعدی اهمیت نمی دهند، تاکید می کنم مصرف داروهای هورمونی حتماً باید با نظر پزشک شروع یا قطع شود.

 

 

اگر شما هم تمایل به مصرف قرص های ضدبارداری دارید ،میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت  بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/emsP72b79CwwBiAf7

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.