بارداری پر خطر

مقدمه

اگر بارداری پرخطری داشته باشید ، ممکن است حین یا بعد از زایمان ، شما یا کودک در معرض خطر افزایش مشکلات سلامتی باشید. به طور معمول ، نظارت یا مراقبت ویژه در طول بارداری مورد نیاز است. عوامل خطر بارداری پرخطر را بشناسید و اینکه برای مراقبت از خود و کودک می توانید چه کاری انجام دهید.

عوامل بارداری پرخطر

گاهی اوقات یک بارداری پرخطر نتیجه یک بیماری پزشکی است که قبل از بارداری وجود دارد. در موارد دیگر ، یک بیماری پزشکی که در دوران بارداری برای شما یا کودک شما ایجاد می شود باعث می شود که بارداری پر خطر باشد.

عوامل خاصی که ممکن است در بارداری پر خطر نقش داشته باشند عبارتند از:

 سن مادر : خطرات بارداری برای مادران بالای 35 سال بیشتر است.

انتخاب های سبک زندگی : کشیدن سیگار ، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای غیرقانونی می تواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد.

 مشکلات سلامتی مادر :  فشار خون بالا ، چاقی ، دیابت ، صرع ، بیماری تیروئید ، ناراحتی های قلبی یا خونی ، آسم کنترل نشده ، و عفونت ها می توانند خطرات بارداری را افزایش دهند.

عوارض بارداری : عوارض مختلفی که در دوران بارداری ایجاد می شوند می توانند خطراتی را ایجاد کنند. به عنوان مثال می توان به موقعیت غیرطبیعی جفت ، رشد جنین کمتر از صدک 10 برای سن حاملگی (محدودیت رشد جنین) و حساسیت به روده (Rh) اشاره کرد ، یک بیماری بالقوه جدی که می تواند هنگامی رخ دهد که گروه خونی شما Rh منفی باشد و گروه خونی کودک شما Rh مثبت باشد .

 بارداری چندقلو خطرات بارداری برای زنانی که دوقلو یا چند مرتبه بالاتر دارند بیشتر است.

 تاریخچه بارداری. سابقه اختلالات فشار خون مرتبط با بارداری ، مانند پره اکلامپسی ، خطر ابتلا به این تشخیص را در بارداری بعدی افزایش می دهد. اگر در آخرین بارداری خود زودرس زایمان کرده اید یا چندین زایمان زودرس داشته اید ، در بارداری بعدی بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس هستید. در مورد سابقه کامل زایمان با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

بررسی های خاص

بسته به شرایط موجود ، متخصص زنان و زایمان ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

سونوگرافی تخصصی یا هدفمند. این نوع سونوگرافی جنین ،  یک روش تصویربرداری که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر کودک در رحم استفاده می کند ؛ مشکلی مانند رشد غیر طبیعی را هدف قرار می دهد.

غربالگری DNA بدون سلول قبل از تولد. در طی این روش ،DNA ا از مادر و جنین از یک نمونه خون مادر استخراج می شود و DNA جنین برای افزایش احتمال بروز مشکلات خاص کروموزوم ، غربال می شود.

غربالگری ژنتیکی تهاجمی. پزشک شما ممکن است آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) را توصیه کند. در طی آمنیوسنتز ، نمونه ای از مایعاتی که کودک را در دوران بارداری احاطه کرده و از آن محافظت می کند (مایع آمنیوتیک) از رحم خارج می شود. به طور معمول پس از هفته 15 بارداری ، آمنیوسنتز می تواند شرایط ژنتیکی خاص و همچنین ناهنجاری های جدی در مغز یا نخاع (نقص لوله عصبی) را تشخیص دهد. در طی CVS ، نمونه ای از سلول ها از جفت خارج می شود. به طور معمول بین هفته های 10 تا 12 بارداری انجام می شود ، CVS می تواند شرایط ژنتیکی خاصی را شناسایی کند.

سونوگرافی برای طول دهانه رحم. پزشک شما ممکن است از سونوگرافی برای اندازه گیری طول دهانه رحم شما در قرارهای قبل از تولد استفاده کند تا تشخیص دهد آیا در معرض خطر زایمان زودرس هستید.

تست های آزمایشگاهی : متخصص زنان و زایمان علاوه بر آزمایش خون درخواست آزمایش ادرار نیز می کند تا ادرار شما را از نظر عفونت دستگاه ادراری آزمایش کند و شما را از نظر بیماری های عفونی مانند HIV و سفلیس بررسی کند.

مشخصات بیوفیزیکی از این سونوگرافی قبل از تولد برای بررسی وضعیت خوب کودک استفاده می شود. ممکن است فقط سونوگرافی برای ارزیابی رفاه جنین در نظر گرفته شود یا بسته به نتایج سونوگرافی ، نظارت بر ضربان قلب جنین (آزمایش بدون استرس) نیز انجام شود.

برخی از آزمایش های تشخیصی قبل از تولد – مانند آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی – خطر کمی به همراه دارد. تصمیم برای پیگیری این آزمایشات با خود و همسرتان بستگی دارد. خطرات و مزایا را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

بارداری پرخطر

                      بارداری پرخطر

 

چه چیز دیگری درباره بارداری پر خطر باید بدانم؟

با متخصص زنان و زایمان خود در مورد چگونگی مدیریت هرگونه شرایط پزشکی که در دوران بارداری تجربه می کنید و اینکه چگونه سلامتی شما ممکن است بر زایمان و زایمان تأثیر بگذارد ، صحبت کنید. اگر دارای موارد زیر هستید:

• خونریزی واژن یا ترشحات آبکی واژن

• سردردهای شدید

• درد یا گرفتگی در قسمت زیر شکم

• کاهش فعالیت جنین

• درد یا سوزش با دفع ادرار

• تغییرات بینایی ، از جمله تاری دید

• تورم ناگهانی یا شدید صورت ، دست ها یا انگشتان

• تب یا لرز

•  استفراغ یا حالت تهوع مداوم

•  سرگیجه

بارداری پر خطر ممکن است فراز و نشیب هایی داشته باشد. وقتی در جهت ارتقا. بارداری سالم قدم بر می دارید تمام تلاش خود را برای مثبت ماندن انجام دهید.

 

اگر شما هم علائم بارداری پر خطر دارید ، می توانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا متخصصجراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/BXab7mjNfvTjjREV9

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.