بارداری ناخواسته بعد از استفاده از قرص اورژانسی _ پزشک زنان _ رشت

مقدمه

حتما شما هم بین اطرافیان خود دیده اید کسی که بعد از رابطه جنسی محافظت نشده ، قرص اورژانسی استفاده کرده اما باردار شده است . به دلایلی چنین اتفاقی رخ می دهد .

قرص اورژانسی چیست ؟

قرص اورژانسی همان طور که از اسمش مشخص است  فقط در موارد اضطراری و اورژانسی (مثل پاره شدن کاندوم یا  … کاربرد داره. پس نباید به عنوان یه روش برای پیشگیری از بارداری از آن استفاده کرد .

عملکرد قرص اورژانسی

عملکرد قرص اورژانسی هم به این صورت است که هورمون هایی داخل این قرص ها وجود دارد که مانع تخمک گذاری تخمدان ها و لقاح اسپرم و تخمک میشود . حتی میتواند فضای رحم را طوری تغییر بدهد ، که اگه تخمکی هم بارور شده باشد نتونه لانه گزینی در رحم کند .

پس اگر شما به دوره تخمک گذاری نزدیک باشید یا تازه این دوره را گذرانده باشید، به شدت شانس تاثیری گذاری قرص پایین می آید. اما مشکل اصلی این است که خیلی از خانم ها روزهای تخمک گذاری خود را نمی دانند .

زمان مناسب مصرف قرص اورژانسی

زمان بندی استفاده درست از قرص خیلی مهم است . در واقع این قرص زمانی بیشترین اثر را دارد که در عرض ۲۴ ساعت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده ، مصرف شود . اما تا سه روز بعد از داشتن رابطه هم میتونید از آنها استفاده کنید.

عوارض

بهم ریختن علائم قاعدگی

تاخیر پریود

دوبار پریودی در یک ماه

لک بینی

درد زیر شکم و لگن

 

قرص اورژانسی و بارداری ناخواسته

 قرص اورژانسی و بارداری ناخواسته

عدم موفقیت قرص های اورژانسی

♦ اگر در زمان هایی که احتمال باردار شدن بعد از رابطه جنسی محافظت نشده بیشتراست (مانند ۱ روز قبل از تخمک گذاری) استفاده شوند،  احتمال شکست و باردار شدن ۴ برابر زمان هاییست که احتمال باردار شدن کمتر است (مانند ۱ الی دو روز بعد یا ۵ روز قبل از تخمک گذاری)

♦ ارتباط خطی بین اثربخشی و زمان مصرف دارو وجود دارد. تا ۱۲۰ ساعت اثر دارند که البته توصیه سازنده مصرف در ۷۲ ساعت اول است و با گذشت زمان اثر کاهش پیدا میکند به ویژه از ۹۷ تا ۱۲۰ ساعت.

♦ در خانم های باBMI>30 احتمال بارداری بعد از مصرف اورژانسی۴ برابر و در خانم هایی با اضافه وزن ۲ برابر خانم هایی با وزن طبیعیست. (بارداری ناخواسته برای افرادی که اضافه وزن دارند ، بیبشتر است )

♦ موضوع دیگری که باعث احتمال بارداری بعد از مصرف قرص های اورژانسی میشود، مصرف نادرست این قرص ها هستند. در صورت مصرف درست قرص های اورژانسی احتمال پیشگیری از بارداری تا ۹۹% افزایش می یابد. در صورت فراموشی مصرف قرص اورژانسی در یک روز و یا تغییر در ساعات مصرف احتمال پیشگیری از بارادری تا ۹۱% کاهش می یابد.

♦ فراموش کردن ۲ وعده قرص و یا برقراری رابطه جنسی مجدد می تواند اثرگذاری قرص اورژانسی را کاهش دهد.

♦ تداخل دارویی این دارو نیز اثر بخشی آن را کم می کنند .

تذکر

در نظر داشته باشید فقط سالی 2 الی 3 بار می توانید از این نوع قرص ها استفاده کنید . زیرا دچار مشکلاتی می شوید .

این قرص ها متنوع هستند پس به روش مصرف درست آن دقت داشته باشید و حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید

 

اگر شما هم نمی خواهید که دچار بارداری ناخواسته شوید برای مشاوره و اطلاعات بیشتر ، میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت در این زمینه بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/EbEUvfxjMmwwiUsY9

 

مقالات مرتبط : روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته ، عوارض قرص های ضد بارداری ، آی یو دی (IUD) چگونه از بارداری جلوگیری می کند ؟! ، قرص اورژانسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.