آیا قرص های ضد بارداری باعث افزایش وزن می شود ؟

مقدمه

یک اعتقاد رایج در مورد کنترل بارداری هورمونی مردم این است که باعث افزایش وزن می شود . برخی از افراد ممکن است در هنگام استفاده از کنترل بارداری هورمونی ، وزن خود را افزایش دهند ، در حالی که دیگران ممکن است تغییر در ترکیب بدن (مقدار و توزیع چربی بدن) را تجربه کنند که باعث می شود احساس افزایش وزن داشته باشند. نگرانی در مورد عوارض جانبی مانند افزایش وزن بعضی از افراد را از استفاده از کنترل بارداری هورمونی بازمی دارد .

یک باور عمومی در میان مردم این است که روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری سبب افزایش وزن می‌شوند. عده‌ای ممکن است با استفاده از شیوه‌های هورمونی پیشگیری از بارداری وزن اضافه کنند و برخی نیز ممکن است دچار نفخ یا تغییراتی در ساختار بدنی (مقدار و توزیع چربی در بدن) شوند که می‌تواند به آن‌ها این احساس را بدهد که وزن اضافه کرده‌اند.

پیشگیری از بارداری با روش های هورمونی

پیشگیری از بارداری هورمونی روش های جلوگیری از بارداری است که حاوی دو هورمون (استروژن و پروژسترون) است و شامل قرص ها می شود . داروهای ضد بارداری فقط پروژستین فقط نوعی هورمون پروژسترون را شامل می شوند . اکثر دستگاه های داخل رحمی (IUD) ، نیز هورمونی هستند .

البته IUD های مسی فاقد هورمون هستند و مسبب اضافه وزن نمی شوند .

شواهد کافی وجود ندارد که بگوید پیشگیری از بارداری هورمونی باعث تغییر وزن می شود ، اما اگر چنین شود ، تغییر وزن احتمالاً اندک است . در افرادی که از داروهای ضد بارداری فقط با پروژستین استفاده می کنند ، افزایش وزن یا چربی بدن را نشان نمی دهد ، اما برخی افزایش کمی دارند.  بعضی از افراد با جلوگیری از بارداری افزایش وزن پیدا می کنند و برخی از افراد ممکن است بیش از سایرین مستعد افزایش وزن باشند.

مزایای پیشگیری از بارداری هورمونی

پیشگیری از بارداری هورمونی علاوه بر محافظت در برابر بارداری ناخواسته ، موارد زیادی نیز دارد. آنها همچنین برای درمان یا کاهش علائم (PCOS)  ، آندومتریوز ، دوره های سنگین ، نامنظم یا دردناک و کم خونی استفاده می شوند. ترس از افزایش وزن ممکن است شخصی را از شروع کنترل بارداری منصرف کند ، یا ممکن است منجر به استفاده نادرست یا ناسازگار از آن شود ، یا می تواند باعث شود به طور کلی از آن استفاده نکنند. این می تواند کسی را بدون محافظت موثر از بارداری ناخواسته یا بدون درمان یک بیماری رها کند. صحبت با متخصص زنان و زایمان می تواند به شما کمک کند خطرات و مزایای مصرف کنترل بارداری هورمونی را در نظر بگیرید.

دلایل افزایش وزن

اگر متوجه افزایش وزن شده اید و نمی توانید دلیلی را مشخص کنید ، این می تواند یکی از دلایل شایع زیر باشد.

تغییر در روال

اگر اخیراً شغل خود را تغییر داده اید و بیشتر روز خود را بی تحرک هستید ، ممکن است متوجه افزایش تدریجی وزن شوید. نشستن برای بخشهای زیادی از روز می تواند منجر به افزایش وزن شود .

تغییر در رژیم غذایی

آیا بیشتر از حد معمول بیرون غذا می خورید؟ افزایش تدریجی کالری دریافتی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

میزان کالری روزانه خود را کنترل کنید. اگر این هدف شما باشد ، انجام این کار می تواند به شما در حفظ وزن فعلی یا کاهش وزن کمک کند.

تغییر در متابولیسم

بسته به سن شما ، متابولیسم شما می تواند در تغییر در وزن و سطح انرژی شما نقش داشته باشد. با افزایش سن ، متابولیسم بدن می تواند تغییر  ایجاد کند. بدون توانایی طبیعی کالری سوزی بدن ، ممکن است متوجه افزایش وزن شوید.

 

.

 

اگر شما هم تمایل به استفاده از قرص های ضدبارداری دارید و نگران اضافه وزن هستید ، میتوانید از تخصص و مهارت خانم دکتر نفیسه مویدنیا جراح و متخصص زنان و زایمان رشت  بهره مند شوید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۱۳۳۲۱۳۵۹۳۳ تماس حاصل فرمائید .

 

https://goo.gl/maps/ASQoPWF4ZXoWnB7t5

 

مقالات مرتبط : روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته ،  عوارض قرص های ضد بارداری ، آی یو دی (IUD) چگونه از بارداری جلوگیری می کند ؟! ، قرص اورژانسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.